Echter, voor het zover kon komen, overleed Jan Besse. Hij was, zoals uit het voorgaande blijkt, een van de notabe len van Markenbinnen en als zodanig ook diaken van de doops gezinde gemeente in zijn dorp. Tn die hoedanigheid onderte kent hij, tesamen met Pieter Reyerts, een paar maal de "ree- keningh van ontvangst en uytgyft" van deze kerkelijke gemeen te. Onder andere op 24 maart 1732. Jan Besse tekent ook dan met de nieuwe letter, Pieter Reyerts met de oude. Om de 2 jaar volgen dezelfde ondertekeningen. Het laatst ondertekent Jan Besse op 11 maart 1743, nog met duidelijke vaste hand, hoewel hij toen circa 76 jaar moet zijn geweest. In april 1743 werd Jan Besse ziek en bedlegerig. Hij over leed op 30 april 1743. Hij was weduwnaar sedert 1728 en had gedurende de laatste 14 jaren van zijn leven een huishoudster, Aagt Lijken geheten,die in de wandeling "peet Aagt" werd genoemd. Zij werd ziek vier dagen nadat Jan Besse ziek was geworden en ook zij overleed, negen dagen na haar huisgenoot, op 9 mei 1743, in het zelfde huis, nadat zij nog op 2 mei haar testa ment had gemaakt. Peet Aagt had geld De aangifte van het overlijden van Jan Heyndricks Besse werd gedaan te Uitgeest op 2 mei 1743 door Huybert Ris. Merkwaar dig is dat diezelfde dag in hetzelfde register het overlijden werd opgetekend van nog een Jan Besse, namelijk Jan Claassen Besse, te Markenbinnen, wiens overlijden werd aangegeven door diens buurman Pieter Sikkes. Deze Jan CLaasz Besse was een onbemiddelde achterneef van "onze" Jan Heyndricksz Besse. Deze vermelding is uitsluitend vanwege de merkwaar digheid. Beide Jannen hadden verder niets met elkaar behalve hun vrijwel gelijktijdige dood. De aangifte van overlijden van de huishoudster "peet Aagt" werd verricht door de schoonzoon van wijlen Jan Hendriksz, de reeds genoemde Sijbrand Kaars. Bij die aangifte werd 6 "impost op het begraven" (grafrecht) betaald benevens 6 impost "terzake ongetrouwd overleden en haar goederen het collateraal subjekt". Met andere woorden: peet Aagt had geld. Dat blijkt ook uit getuigenverklaringen tijdens het proces in Den Haag. Eén van de getuigen verklaarde dat "Jan Besse zelf wel had verteld

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1995 | | pagina 25