Was Marten Michielszoon de eerste? 18 de zoon of zonen. De lonen van de knechts zijn van 14 tot 20 cent per uur en de gemiddelde werktijd is 10 uur per dag. De boekhouding is op een enkele uitzondering na zeer primi tief Slechts enigen vinden in hun onderneming een redelijk be staan. Velen zijn klaagzaam. Er zijn hier ongeveer 20 winkeliers in kruideniers- en grut terswaren, 3 in manufacturen. Behalve de winkeliers in ma nufacturen en een vijftal van de kruideniers drijven de mees ten hun winkelzaak als nevenbedrijfEnkelen verkopen naast kruideniers- en grutterswaren ook veevoeder. De winkelnering is sedert de komst van de stoomtram achter uit gegaan. Er zijn 8 vergunninghouders en 2 personen hebben een verlof zaak. Van de vergunninghouders zijn er die ook een nevenbe drijf uitoefenen. De handel en industrie zijn hier van weinig betekenis. De ge meente gaat in zielental achteruit. De middenstand verkeert in kwijnende toestand. Middelen tot verbetering zijn ons niet bekend. Aldus opnieuw opgetekend door Jan Blaauw We weten allemaal dat wij Nederlanders trots de eer van de uitvinding van de boekdrukkunst opeisen ten faveure van Laurens Janszoon Coster uit Haarlem. Hoewel met iets meer zekerheid tot onze spijt Johann Gutenberg uit Mainz deze eer toekomt, houden* wij het maar al te graag op "onze Laurens". Bekend is echter dat in 1041 Li Sheng in China de anderen al enkele eeuwen vóór was met het drukken door middel van be weegbare losse lettertekens. Het blijft uiteraard moeilijk, zo niet onmogelijk, juiste of onjuiste gegevens van eeuwen geleden te verifieren. Zo lezen wij in "De Walvisvaart" van G.Lutke Meijer, uitgave 1985, op blz.54 over de eerste niet-Baskische harpoenier: "In 1617 was de eerste Hollander ingeschoten: het was Jan Duyvel uit Abbekerk of Hoorn!" Hoe nu met onze dorpstrots Marten Michielszoon? Deze schoot in 1639 volgens Herman Meddens als allereerste Hollander een walvis. Was Jan Duyvel zo slecht met schieten dat hij 22 jaar lang mis schoot? Wie, o wie was de eerste? C.A.Regensburg

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1995 | | pagina 20