15 kost en inwoning. De jongens in het metselvak verdienen 5 cent per uur in de zomer en in de winter krijgen zij "ge daan". De gemiddelde arbeidsduur ligt in de zomer op 12 uren terwijl de bakkers nog langere dagen maken. Beide slagers slachten hoogstens ieder 1 varken van ca.75 kg waarop ruw berekend 0,10 per kg wordt gewonnen. Het rund vlees halen zij uit Alkmaar, waarop na uitbening ook 0,10 wordt gewonnen. In de winter hebben de slagers echter zo'n maand of vier niets te doen, vanwege het inleggen van vlees door de boeren. Vakverenigingsleven bestaat hier niet. Alleen kan vermeld worden dat de bakkers sinds 1903 niet meer op zondag bakken en venten, welk besluit zonder enige stoornis is gehand haafd Onder de handeldrijvende middenstand zijn er 3 veehandelaars, van wie er tevens 2 klein-boer zijn; 3 handelaren in veevoer, van wie 1 tevens beurtschipper; 2 kruideniers en handelaren in koloniale waren en 1 tevens herbergier met vergunning; 4 handelaars in brandstoffen, van wie 1 schipper die voor eigen rekening turf en hout van de overkant van de Zuider zee haalt en steenkool en briketten uit Amsterdam. Een ander is tevens kruidenier en de derde tevens klein-boer. De vier de heeft diens vrouw een manufacturenzaak je erbij. Behalve de veerschipper en de vrachtschipper, die handelen voor eigen rekening, telt de gemeente 3 schippers die vracht van anderen aannemen, van wie 1 steeds met zijn gezin zijn vaartuig bewoont, terwijl de andere twee hier bij elkaar inwonen. 1 schuit wordt bevaren door de vader en 2 zoons en de ander door 2 andere zoons. Er zijn 4 zaken in manufacturen, waarvan bij 3 het barbiersvak wordt uitgeoefend terwijl de vierde tevens een brandstoffen- zaakje heeft. Voorts nog 16 winkeliers in kruideniers- en koloniale waren, waarvan bij 4 ook het klein-boerenbedrijf wordt uitgeoefend. Zeven van die zaakjes worden door weduwen gedreven om in hun noodzakelijk levensonderhoud te voorzien. Er zijn 4 herbergiers met vergunning, van wie 1 ook in vee voeder handelt en in kruidenierswaren. Een ander is ook schilder en een derde oefent tevens het veehouderijbedrijf uit met rijtuigverhuurderij en de vierde is tevens smidsknecht bij zijn vader. Dan is er nog een herbergier met verlof, tevens timmerman. Er is 1 ondernemer die de melk van boeren vervoert naar 'Hollandia" in De Rijp. Hij doet dat in de zomer 2 maal en in

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1995 | | pagina 17