Vriendenkring van het Rijper Museum kan veel betekenen 8 In een etalage van huisschilder Janus Roele, aan het Zuideinde van De Rijp, hangt een grote zwart-wit foto van het schilderij dat vorig jaar door het bestuur van het Rijper museum is aangekocht. Dat schilderij geeft een voorstelling van de grote brand die in 1654 van 6 op 7 januari De Rijp voor 60 procent in de as legde. Het is geschilderd door Egbert van der Poel, die beroemd was om de manier waarop hij stadsbranden schilderde. Die van De Rijp heeft hij geschilderd in 1662, waarschijnlijk in opdracht van een welgestelde ingezetene. Het is vrijwel zeker dat hij daarbij een tekening als voorbeeld heeft gehad, die Salomon Saverij, eveneens inwoner van De Rijp, had ge maakt en die ook als ets is gepubliceerd. De foto van het schilderij in de etalage van Roele is omge ven door enkele teksten. Die luiden als volgt: "Janus Roele ook al in de kunst?" Janus:"Nee, daar brand ik me niet aan, maar de restauratie van het schilderij is mij wel wat waard en ik vind dat ik daarin niet de enige mag zijn". Daarin heeft Janus gelijk. Wat er namelijk aan de hand is, is het feit dat het museumbe stuur geen geld had om de aankoop van het schilderij (ruim vijftigduizend gulden) te financieren. Die aankoop is dan ook mogelijk geworden door giften van bedrijven, verenigingen en particulieren. Maar daarmee is de kous niet af. Het schilderij vertoont behalve op een zeer levendige manier de rampnacht van de brand ook een andere kleinere ramp in de vorm van beschadigingen en aantastingen. Met andere woorden: het dient te worden gerestaureerd. Daarop slaat de uitlating van Janus Roele. Nou is hij inderdaad niet de enige gebleven die een bedrag voor die restauratie heeft geschonken. Ook de leden van de vrijwillige brandweer van Graft-De Rijp hebben in de beurs getast, betrokken als zij bij branden zijn. Maar er is 8000 nodig om de restauratie te kunnen bekostigen. Dat geld komt er - wellicht met uw hulp - best wel. Maar dan... Er kunnen zich van tijd tot tijd weer dingen op doen die voor Graft-De Rijp en dus voor het museum waardevol zijn als aan te schaffen bezit. Dan weer met de pet rond

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1995 | | pagina 10