Het hekelhuisje in Oost-Graftdijk 99 Vrijdagmiddag 25 november is in Oost-Graftdijk de gerestau reerde woning van wijlen Jan en Jannetje Heertjes officieel geopend. Dat gebeurde in aanwezigheid van Sinterklaas, die de sleutel van het huis kwam overhandigen aan de aanstaande bewoonster, Linda Nat. De goedheiligman merkte daarbij op dat hij de enige in het gezelschap was die nog uit eigen waar neming wist wat hekelen was. De voorzitter van de "Stichting Jannetje Heertjes", de heer Fré Harmsen uit De Rijp, kon bij deze gebeurtenis o.m. burge meester Denie en wethouder Smit van Graft-De Rijp verwelkomen alsmede vertegenwoordigers van de firma Jongeneel, firma Woestenburg, Rabobank, firma De Koekkoek, bouwadviseur Mar tin Ent en tal van andere belangstellenden. De heer Harmsen herinnerde eraan dat, nadat Jannetje Heert jes als laatste bewoonster van het huisje in 1982 was overleden en de circa 30 erfgenamen geen belangstelling voor de oude woning hadden, het gevaar dreigde dat dit laatste 100% houten hekelaarshuis van Oost-Graftdijk verloren zou gaan. Gelet op het feit dat het hekelen van vlas en hennep in zowel Oost- als West-Graftdijk een belangrijke vorm van huisindustrie is geweest - met alle nadelige aankleve van dien overigens - ten behoeve van Zaanse industrieën, leek het waardevol het huisje en het bijbehorende hekelhok te bewaren. Te meer daar beide nog in originele, zij het vervallen, staat verkeerden. Notaris Feikema komt de eer toe, de tip daartoe te hebben gegeven aan het gemeentebestuur, waarvan Harmsen toen deel uitmaakte. De Stichting Jannetje Heertjes werd opgericht en pogingen werden ondernomen, het pandje te doen restaureren. Dat leek soms wel eens even een hopeloze zaak, maar tenslotte konden de nodige gelden bijeen worden verkregen. In het afgelopen voorjaar werd de restauratie ter hand genomen. Het resultaat is dat het huisje er nu weer keurig bij staat en als indus trieel monumentje zijn plaats in "Oosterbuurt" zeer wel waard is. De heer Harmsen hoopte dat de woning ook toekomst zal bie den als monument van Oost-Graftdijk's verleden; dat het op monumentendagen bezocht kan worden en dat er in het hekel-

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1994 | | pagina 7