121 iren we van aar in Bern was de be- n nagepraat Milaan prak was de ikkeling en aardbol wa- Er werd een van Londen :n lijnvlieg- (voorloper iet 20 deel nam met de jager" (het 'ander). Dit itverbinding nemers uit, en ging na tijdens het een botsing -gen. mbell Black ;r" was num- asse van de ;e naam van Lippen, ap 20 decem- woestijn te iet 4 beman- lerland werd >nze dialec- jaar is ver- het initia- schillen in- i een nieuwe iialectendag Diezelfde dag landde het eerste KLM-vliegtuig uit Nederland in Paramaribo en 2 dagen later op Curacao. Droefheid om de "Uiver", vreugde om de "Snip", een 3-motorig Fokker-vlieg tuig. Verdriet was er 60 jaar geleden in het Huis van Oranje zo wel als in het Belgische koningshuis. Nationale rouw was er bij het overlijden van de koningin-moeder Emma, op 20 maart 1934. Een paar maanden later maakte de witte begrafe nis van prins Hendrik - overleden op 11 juli - diepe indruk op de bevolking. Koning Albert van Belgie kwam om het leven tijdens een berg tocht, op 17 februari. Zijn schoondochter, koningin Astrid, kwam om het leven door een auto-ongeluk in Zwitserland, op 29 augustus 1935 en liet een verbijsterde en diep treuren de Belgische natie achter. Nederland was diep onder de indruk van het overlijden van deze, ook bij ons zeer geliefde vorstin. 1935 was een rampjaar voor de KLM: 6 april verongelukte de "Leeuwerik" (7 doden); 14 juli de "Kwikstaart" (6 doden); 17 juli de "Maraboe" bij de Perzische Golf (geen persoonlijke ongelukken) en 20 juli de "Gaai" in de Alpen (13 doden). In alle ernst werd toen voorgesteld de vliegtuigen geen vogel namen meer te geven Inmiddels was in Duitsland de oude president Paul von Hin denburg overleden, waardoor de weg vrij kwam voor de nood lottige gebeurtenissen in dat land en in Europa, met als eerste resultaat de terugkeer naar Duitsland van het Saarge- bied, op 13 januari 1935. Het jaar 1935 eindigde voor Nederland echter toch nog verheugend want Max Euwe werd wereldkampioen schaken, door met 15i tegen 14^ te winnen van Aljechin, op 15 december. Het Nederlands elftal was inmiddels de klap van "we gaan naar Rome" te boven en won op 3 november 1935 met 3-0 van Denemarken en op 8 december met 5-3 van de Ierse Vrijstaat. Niettemin: het waren bewogen jaren, 60 jaar geleden. Mis schien niet minder bewogen dan 1994 was en 1995 zal zijn. Maar wèl anders! C.A.Regensburg Mijn eigen herinnering kon ik aanvullen en verifieren uit: De Winkler Prins, 6e druk Neerlands Voetbal Glorie, Ir. Van Emmenes, 1949 Diverse dagboeken en kronieken o.a. van Dirk Molenaar.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1994 | | pagina 29