120 DIALECT-ENQUETE De droom was vlug voorbij, want in Milaan verloren we van Zwitserland met 3-2. Wel wonnen we later in het jaar in Bern van datzelfde Zwisterse elftal met 4-2, maar toen was de be ker al lang in handen van Italië! Nog lang er toen nagepraat over die ene ongelukkige wedstrijd in dat snikhete Milaan. Een ander gebied waarop Nederland in 1934 meesprak was de luchtvaart. De vliegerij was nog volop in ontwikkeling en tochten naar de tropen en de andere zijde van de aardbol wa ren nog steeds in een waas van mystiek gehuld. Er werd een wedstrijd uitgeschreven voor snelle vliegtuigen van Londen naar Melbourne. De KLM schreef hiervoor in met een lijnvlieg- tuig met passagiers, namelijk de DC2 "Uiver" (voorloper van de "Dakota's"). Op 20 oktober 1934 startte de Melbourne-race, met 20 deel- I nemers, waaronder ook een tweede Nederlandse team met de "Postjager", beter bekend nog als de "Panderjager" (het toestal was ontworpen en gebouwd door de firma Pander). Dit snelle vliegtuig, ontworpen voor een snelle postverbinding met "Indie", vloog snel voor alle andere deelnemers uit, maar stond even snel met motorpech aan de grond en ging na reparatie oneervol ten onder, op 26 oktober, tijdens het j opstijgen op het vliegveld van Allahabad, door een botsing met een tractor .Gelukkig zonder persoonlijke gevolgen. Inmiddels was de toendertijd bekende vlieger Cambell Black als eerste in Melbourne aangekomen. Maar de "Uiver" was num- mer2 en eindigde als eerste in de handicapklasse van de lijnvliegtuigen. Nederland glom van trots en de naam van gezagvoerder Koene Dirk Parmentier was op aller lippen. Des te meer was ons land in rouw gedompeld toen op 20 decem ber hetzelfde jaar deze "Uiver" in de Syrische woestijn te pletter sloeg tegen een heuvel en verbrandde, met 4 beman ningsleden en 3 passagiers. In 1995 zal het 100 jaar geleden zijn dat in Nederland werd begonnen met het verzamelen van gegevens over onze dialec-J ten. Om na te gaan wat in de afgelopen honderd jaar is ver-j anderd heeft de Stichting Nederlandse Dialecten het initia- tief genomen tot een grote enquête. Zijn de verschillen in derdaad aan het vervagen of maken onze dialecten een nieuwe jeugd door? De resultaten van het onderzoek zullen op de dialectendag van 25 maart 1995 worden gepresenteerd. Diez in I "Uiv tuig Verd wel er maar nis op d Koni toch kwam op 2 de indr vors 1935 "Lee 17 j onge alle name Inmi denb lott eers bied Het verh met Het naar Dene Niet schi Maar Mijn De W Neer Dive

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1994 | | pagina 28