118 Boekhandel Hoogcarspel was het volgende perceel. Mevrouw Hoogcarspel, oud-onderwijzeres, keek me bijna bestraffend aan als ik wéér eens om een gummetje kwam... Bart Visser's reparatiewerkplaats van fietsen, annex woning, was gevestigd op wat nu Oosteinde 15 is. Gaan we het Achterom in, dan komen we bij de woning van destijds Klaas Akkerman. Hier sleet Frederik Rijkes, de grootvader van Fred, zijn laatste jaren. Het boerenstolpje daarnaast werd bewoond door buurman EntEen timmerman met een scherp verstand. Als hij wrijvend over zijn kin de kamer op en neer liep, dacht hij kennelijk na over de oplossing van een probleem. Naast de familie Ent woonde buurvrouw Kat. Een paar keer per dag liep zij naar de voorstraat en daar stond ze dan, met haar handen op haar gat. In het grote houten huis wat door afbraak is verdwenen, op de plek waar nu de familie Mul woont, woonde Johan Bakker.Hij beoefende de fijne tuinbouw. We keren terug naar het Oosteinde. Naast Bart Visser was het rommelwinkeltje van Van Gelder. Op Oosteinde 19 woonden Freek Krijgsman en zijn vrouw Lotje. Je kon hem van verre horen aankomen, op zijn enorme klompen. Op Oosteinde 21 woonde buurvrouw Dil. Nummer 23, toender- tijd Rechtestraat 121, werd in augustus 1940 betrokken door mijn ouders. Zij waren er het jongste echtpaar van de buurt. Later waren ze er het oudste echtpaar... Oom Jo Bommer, die bij ons in de kost was, betrok later de andere helft van het dubbele woonhuis, welke toen nog be woond werd door Klaas Rijkes en zijn moeder Aafbuur (Heinis). We herkennen Klaas nog op de groepsfoto van de kalkbranderij Dillenburg. Ko van der Stelt woonde in het smalle huis, waar het Oosteinde breder wordt. Op de plek waar nu de nieuwe woning staat, stond toen de woning van W.Klok. Hij hield, in de tijd van de "werkverschaffing" zitting onder het raadhuis, voor het beruchte "stempelen". Wat nu het eethuis "Jan Jansz Weltevree" is, was toen de wo ning van Swart, de dorpsomroeper. Eén van zijn aankondigingen luidde: "Hedenavond prijsbiljarten om vers gerookte paling. Wilt ge versgerookte paling eten dan op het biljart uw kracht gemeten. Zegt het voort, zegt het voort". "Het Rijper Wapen" was in 1945 nog distributiekantoor. In het woongedeelte woonde juffrouw Pie.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1994 | | pagina 26