113 m rtrouwde 1882 met /rouw een le gehele jitkering r uitein- ;n. nes Ede. emand in et spuit- ld. 1 De Rijp renmakerij .3577. De s) Chronyke, eens in de e Eendracht verwondert van juni itant, Van ets meer te il plantjes oonstelling al in "Het :ot mijn 18e o". De uit en" van de ge- n gehouden, lverwege de balmasqué. Daar heb ik in 1925 ook eens aan meegedaan. Ik won de 3e prijs. Misschien waren er wel eens vergaderingen, maar uitvoerin gen niet zo zeer. Totdat in 1929 of 1930 de arbeiderszang vereniging "Voorwaarts" werd opgericht, met als dirigent ("directeur" zei men toen) de heer Vink uit Middenbeemster Later werden er ook operette-uitvoeringen gegeven. Ook nog iets over de oude ansichtkaart, die bij het artikel over De Eendracht was afgedrukt. Het daarop staande pakhuis was in de tijd waaruit de ansicht dateert van Lafeber. Het huis met het trapgeveltje ernaast was, naar ik meen, in mijn tijd de bakkerij van Johan de Wit en later van bakker Reek. Het leukste vind ik dat mijn man's grootvader Melchert Pauw ook in die bakkerij heeft gewoond. Eerder schreef de heer Pielage over zekere Klaas Pauw, die als lid van de Rijper schutterij naar 't Zand moest, alsmede over schilder Aris Pauw. Wel, beiden staan in de stamboom van de Pauwen. Die zijn allemaal geboren in De Rijp, van 1673 af. Velen van hen zijn broodbakker geweest. Zo ook genoemde grootvader Melchert. Hij was geboren in 1846 en als weesjongen opgevoed in het doopsgezinde weehuis van De Rijp. Wij vermoeden dat zijn beide ouders zijn overleden tij dens de epidemie die Herman Meddens in zijn boek vermeldt Toen Melchert op 22 april 1877 ging trouwen met Grietje Kol der uit Oterleek, waren zijn getuigen Theophilus Temper, hoefsmid in De Rijp, 59 jaar, en Willem Temper, ook smid in De Rijp, 27 jaar. De getuigen voor Grietje waren Cornelis Boon, timmermasn te Den Helder, 27 jaar, en Aris Bouwens, bakker te Oterleek, 55 jaar. Melchert is niet lang broodbakker geweest in De Rijp.Hij is verhuisd naar Schermerhorn en later naar Alkmaar, waar hij is overleden. Naar mij is verteld, is Melchert Pauw tegelijk met ene Jansje Temper in het doopsgezinde weeshuis is opgenomen geweest. Tja, zo komt er uit het weerzien van een oude ansicht zomaar een stukje familiegeschiedenis naar boven. De heer Pielage vermeldde uit het boekje van zijn schoonvader G.de Jong dat Aris Pauw gewoond heeft in de "Kerkesteeg" waar voorheen de familie Rijswijk woonde. Als dat inderdaad zo was, is het helemaal mooi, want in dat huis ben ik gebo ren! APauw-Dekker Gortershof 183, Zaandijk

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1994 | | pagina 21