110 Het trieste einde van 'n Rijper zoon Voorts is in De Rijp een boekdrukkerij met 2 knechten, 13 en 8 per we'ek en 2 jongens voor 2,50 per week. Een arts met apotheek zowel in West-Graftdijk als in De Rijp. Een vroed vrouw voor zowel De Rijp als Graft. Dan in De Rijp 2 strijkin- richtingen, 3 sigarenfabrieken, 2 kooplieden in galanterie- en, 2 kooplieden in goud en zilver, 1 stalhouder, 1 horloge maker, 1 kuiper en 1 drogist. Door de tram is de winkelnering wel achteruitgegaan. Mensen die door zaken niet "verplicht" zijn in De Rijp te kopen, gaan naar Alkmaar of Amsterdam. Naar Amsterdam gaan per dag 2 boden en naar Alkmaar 3 maal per week 1 bode. Als middelen tot verbetering worden genoemd: a betere vakopleiding, b regeling van een goed kredietwezen, c het bestemmen van groen land tot tuingrond. Verder zou de tram het personen- en goederenvervoer moeten scheiden, zodat reizigers sneller zouden kunnen reizen. Dit geldt echter voor alle gemeenten gelegen aan de tramlijn Alk maar-Amsterdam Jan Nomes, geboren 1 december 1833 als zoon van de Rijper koopman/winkelier Dirk Nomes en de Wormerveerse Aaltje Kuyper, trok als jongeman, in verband met de heersende werk loosheid in De Rijp, naar Purmerend. Hij trouwde te Kwadijk in 1855 met Pietertje de Vries, die kort na de geboorte van haar enig kind al overleed. Op 9 november 1856 hertrouwde hij met Elsje Busing, de dochter van een herbergier te Purmerend Aanvankelijk werkte Jan Nomes als broodbakker en slachter, maar na het verkrijgen van twee erfenissen, die hem aankwamen via zijn overleden ouders, te weten van Dionys van Nijmegen, in leven koopman en van Dirk Nomes, in leven chirurgijn/apo- thecardie beiden zonder nazaten overleden, stichtte hij een handel in victualiën. Tot zover is alles nog te controleren. Hetgeen volgt echter is een verhaal dat door Elsje Busing werd verteld aan mijn grootmoeder, die het weer aan mijn moeder doorgaf en dat zo bij mij terecht kwam. Mijn moeder vertelde dan, dat mijn overgrootvader Jan Nomes na het ontvangen van de erfenissen bovengenoemde victualienhan- del opzette en er goede zaken mee deed. Rekeningen werden door hem veelal contant betaald, c.q. geeind, waardoor hij

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1994 | | pagina 18