107 schuit te ïen trans- ts te krij- ken of al- knechten, t verdient cent per ;ht en de iddeld ƒ11 ken 11 uur ogge- en zij kunnen in De Rijp en venten 'ingeving en leemster en ïetselaars, werken op ;nz. verko nding ont- kassen van jn niet ge- nde midden- an gerekend 2 handela- en kruide- houthande- der ene N.V.met r werken 12 middeld ƒ12 werkt met 6 kalkbrander Allen voor gemiddeld 12 per week. In De Rijp zijn 8 personen met vergunning en nog 2 met ver lof. Een vergunninghouder mag sterke drank verkopen; een verlof is er voor niet- of licht alcoholhoudende drank. De laatste jaren gaat het tuindersbedrijf toenemen. Me nig arbeider vindt er een be staan in. Er was een afslag vereniging opgericht, maar bij gebrek aan levensvatbaarheid weer opgeheven. naar, tevens handel in kolo niale en kruidenierswaren; 1 aannemer (R.K.Koppen) en de touwslagerij van de firma Bruiin en Co te Noordeinde. De firma Koppen werkt met 30 knechten. Het loon is 16 a 17 cent per uur. Zij heeft geres taureerd de toren te Enkhui zen en is nu bezig met het gemeentehuis te Graft. Verder heeft zij in onderhoud werken aan het Noordhollands kanaal. De firma Bruijn te Noordeinde werkt met 8 knechten. Zij ver dienen gemiddeld 11^ cent per uur. Bij ongunstig weer wordt niet gewerkt en niet uitbe taald Zowel in Graft als in De Rijp gaat het tuindersbedrijf toene men. Menig arbeider heeft daarin een bestaan. De produkten gaan naar de markt te Amsterdam. Op de kaasfabriek te Graft werkt een kaasmaker met zijn vader moeder en zuster. De kaasmaker verdient 16 per week, met vrij wonen, vuur en licht, stuk tuingrond en des winters een vet varken. Echter van dat loon moet hij hen die bij hem in dienst zijn betalen. Over het algemeen hebben de landbouwers een goed bestaan, doch de middenstand een vrij sober. In Oost- en West-Graftdijk komt nogal armoede voor en heeft het Burgerlijk Armbestuur over 1909 een subsidie van ca. 800 gegeven. In De Rijp is ene maatschappij tot bevordering van nijverheid, uit het fonds van Aldert en Jan Boon, met een kapitaal van 265.000. Door haar wordt geexpoloiteerd de gasfabriek, waaraan verbonden is een chef met een loon van 17 per week en 3 knechten voor ca. 10 per week. Verder heeft "De Maat schappij" voor 50.000 aandelen in den_ graanhandel, effec ten, hypotheken en land. De vennoten ontvangen ieder gemid deld 1200 a 1300 gulden per jaar en deze zijn: 1 de ge meente De Rijp, 2 het Gemeene Wees- en Armenhuis, 3 diaconie der Ned.hervgemeente4 de diaconie der doopsgezinden en 5 het doopsgezinde weeshuis. lees verder op blz. 110

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1994 | | pagina 15