106 De timmerlieden werken alleen behalve de firma Koppen en Zoon Ook alleen werken de slager, de barbiers, de bakkers en de schoenmakers. Eén metselaar werkt met zijn zoon. De slager woont te Westgraft- dijk. Hij slacht geregeld per week 1 varken. Krijgt hij een bestelling van rundvlees, dan haalt hij dat bij een slager te Zaandam. De verdiensten van alle am bachtslieden zijn niet op te geven. Zij werken gemiddeld des zomers van 5-7 uur en des winters van 8-4 uur. Een goe de boekhouding ontbreekt en de kassen van bedrijf en huis houding zijn niet gescheiden. De toestand van de meesten is noch voor- noch achteruit gaande Er zijn in de gemeente nog 5 hekelhokken, waarvan 3 te Oost-Graftdijk en 1 te Wwest- Graftdijlc; 3 hekelhokken beho ren aan de firma D.van Leijden en Zoon te Krommenie, de 2 andere aan ingezetenen van Oost-Graftdijk. In 1 hekelhok werkt 1 man, in een tweede 2 personen, in een derde 4 per sonen, in een vierde 7 perso nen en in de vijfde 6 perso nen. De verdiensten zijn ge middeld 11 a 12 cent per uur en de werktijden 's zomers van 5-7 en des winters van 8 tot 4 uur. Tot de handeldrijvende midden stand worden gerekend 1 mole- de schelpen uit de schuit te zuigen en ze door een trans porteur op hun plaats te krij gen. De timmerlieden werken of al leen of met 2 a 3 knechten. Een timmermansknecht verdient gemiddeld 18 a 22 cent per uur. De smidsknecht en de schildersknecht gemiddeld ƒ11 per week en zij werken 11 uur per dag. De bakkers bakken rogge- en wittebrood, doch zij kunnen onmogelijk alleen in De Rijp hun bestaan vinden en venten uit tot ver in de omgeving en dan vooral in de Beemster en Graft De timmerlieden, metselaars, schilders, smeden werken op jaarrekening Slagers, bakkers enz. verko pen a contant. Een goede boekhouding ont breekt meestal. De kassen van gezin en bedrijf zijn niet ge scheiden. Tot de handeldrijvende midden stand kunnen worden gerekend 1 graanhandelaar, 2 handela ren in koloniale- en kruide nierswaren, 4 in manufacturen 1 houtzager tevens houthande laar en 1 kalkbrander. De graanhandel is ene N.V.met 2 directeuren en er werken 12 knechten die gemiddeld ƒ12 per week verdienen. De houthandelaar werkt met 6 knechten en de kalkbrander met 11 knechten. Allen voor

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1994 | | pagina 14