104 opgelost door de ontdekking dat de muggen, die door parasie- tendragende mensen besmet waren, in november-december mensen besmetten vanuit de stallen waarin zij overwinterden en dat het een half jaar duurde voordat de larven in de mens zozeer vermeerderd waren dat deze er ziek van werd. De bestrijding was toen simpel. Men ging de stallen bewerken met DDT, waardoor de mug werd uitgeroeid. Tot die tijd kon men in openbare gebouwen, zoals het postkantoortje in West- Graf tdijk, affiches zien hangen met teksten:"Ziet gij muggen lang van poot, aarzelt niet, maar slaat ze dood", of:"Beter dan kinine slikken is de muggen dood te tikken" Naast malaria leverden tal van infecties en infectieziekten problemen op. Dodelijke wondinf ectiebloedvergiftiging, kwamn regelmatig voor, hoewel soms al minder ernstig door de ontdekking, eind dertiger jaren, van het eerste anti-bioti- cum: sulfanilamide. Infectieziekten, zeer gevreesd en soms dodelijk, zoals diphterie, waaraan mijn jaargenoot Jan van Langeveld, waarnemer bij dokter Koppen, aan overleed. Soms leidend tot blijvende invaliditeit, zoals angina met hart, acuut-reuma of nierziekte als gevolg. Of longontsteking als complicatie van mazelen, kinkhoest en influenza, leidend tot blijvende longbeschadiging. Het kostte mij veel moeite de mensen te overtuigen dat zij de kinderen niet in een hete kamer met dichte ramen en een verstikkende stoomketel moesten leggen, maar in een kamer met open raam en een nat laken over het ledikantje. Tubercu- lose-patienten lagen in die tijd nogal eens in een draaibare houten tent, die het Witte Kruis beschikbaar stelde. Totale verandering brachten de ontwikkeling van penicilline en de daarna volgende reeks anti-biotica, benevens het uit gebreide inentingsprogramma De huidige generatie huisartsen kent bijvoorbeeld het beeld van kinkhoest niet, dat nog wel degelijk voorkomt bij ingeente kinderen. Het wordt niet herkend aan de staccato-hoest met herhaling en het niet kunnen doorslikken van het opgehoeste slijm, doordat het vroeger zo kenmerkende halen of "guiven", zoals men het hier noemde, niet meer gehoord wordt. Terug van weggeweest is de schurft. In de oorlog verspreid door gebrek aan zeep. Nu door het niet gebruiken daarvan. Carel Maschhaupt

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1994 | | pagina 12