103 ANDERE TIJDEN, ANDERE ZIEKTEN "n lidmaat ide Kerk), lolland en kerk ge- 1 en bouw- staten ko- Schermer- "ing dacht Ze vroeg zaken te an het in 2eg de be- 1 bier die ieder vat jting werd "houdt van gaan hef- haar dorp in andere .edere zak )innen hun t de tach- ide goede- horner het ingschepen vrijdom van benodigde en "mede e arbeijts- n de voor van de 40e penning (belastbaar bij koop van onroerend goed) over de aan koop van huizen en erven waarvan zij de grond nodig had voor de bouw van de kerk. Op 26 september 1634 werd dit octrooi door de Staten aan de regering van Schermerhorn verleend "alles tertijt ende wij- len toe dat de costen ende lasten van de voorschreven kercke sullen sijn betaelt ende penningen daertoe geleent afgelost". F.Bakker Bron: Rijksarchief Haarlem toegang 3 deel 1 blz 145 e.v. en toegang 3 deel 562 dd.23-7-1629 Toen ik 50 jaar geleden mij als huisarts vestigde in West- Graf tdijk, had ik met geheel andere ziekten te maken dan he den ten dage in deze streek voorkomen. Het meest kenmerkend was het voorkomen van malaria. Van de ziekte van Bang dient ook abortus Bang genoemd, wat zijn bron vond bij het vee. In de veehouderij werd het genoemd het "besmettelijk versmakken" van het kalf. Deze ziekte ben ik echter in de praktijk niet meer tegengekomen. Typhus, waar Noord-Holland berucht om was, was ook reeds verledem tijd. Des te belangrijker was (bestrijding van) mala ria. Op deze ziekte was ik goed voorbereid, doordat ik haar als onderwerp had gehad van een scriptie voor het vak van hygiene. Drie Zaanse artsen, dr. Brugman, dr. Honig en dr. Korteweg, hadden veel werk gemaakt van het bestuderen van deze ziekte. Lang was onbegrepen waardoor deze ziekte optrad in de maanden mei, juni en juli, terwijl de malariamuggen pas in de daarop volgende maanden hun plagerig gezoem lieten ho- j ren Ook was onbegrijpelijk waardoor de ziekte zo specifiek voor kwam in groepjes huizen, zoals bijvoorbeeld rondom de brug van Driehuizen en achter het café van Markenbinnen. Men had al vastgesteld dat de muggen broedden in brak water, het kenmerk van de Noordhollandse wateren. Het afsluiten van de Zuiderzee ontziltte deze zee sneller dan was gedacht, zodat de gevreesde uitbreiding van malaria naar gebieden rondom de Zuiderzee niet optrad. Het raadsel van de besmetting in kleine groepjes huizen werd

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1994 | | pagina 11