Hoe de kerk van Schermerhorn is betaald 10/. In 1634 waren vrijwel alle inwoners van Schermerhorn lidmaat van de Gereformeerde Kerk (de tegenwoordige Hervormde Kerk). Deze kerk stond onder tezicht van de Staten van Holland en West-Friesland. Toen dus in Schermerhorn een nieuwe kerk ge bouwd moest worden omdat de bestaande kerk te klein en bouw vallig was, moest er octrooi (machtiging) van de Staten ko men. Hiertoe werd door de toenmalige regering van Schermer horn een verzoek ingediend. In dit verzoek werd tevens aangegeven hoe de regering dacht aan de voor de bouw benodigde 14.000 te komen. Ze vroeg daartoe toestemming de belastingen op een aantal zaken te mogen verhogen. Allereerst wilde de regering een verlenging van het in 1629 verleende octrooi, waarbij zij toestemming kreeg de be lasting met 24 stuivers te verhogen op iedere ton bier die door de tappers werd getapten met 6 stuivers op ieder vat dat door de inwoners werd ingeslagen. Deze belasting werd geheven "tot reparatie van haer Kerck ende onderhoudt van den Praedicant" en bracht jaarlijks 180 op. Verder wilde ze nog de volgende extra belastingen gaan hef fen: 1drie stuivers op iedere zak tarwe die "binnen haar dorp gemalen ofte gebroken ofte die hunne ingesetenen in andere dorpen sullen doen malen ofte backen" en voor iedere zak rogge 1 stuiver 8 penningen; 2. twee penningen van iedere "mande turff die binnen hun dorp gemeten ende opgeslagen sal werden" 3. van alle beesten die in het dorp werden geslacht de tach- ste penning (1,25%); 4. twee procent over de verkoop van alle onroerende goede ren en schepen (van 4 last en groter); 5voor ieder koopvaardijschip waarop een Schermerhorner het bevel voerde 6 gulden en van de stuurlui van haringschepen 3 gulden. Bovendien verzocht de regering van Schermerhorn vrijdom van impost (belasting) op de voor de bouw van de kerk benodigde materialen, zoals "steen, kalck, leijen, loot" etc. en "mede vrijdom van de bieren die de kerckmeesters voor hare arbeijts- luijden gedurende de timmeragie ende opbouwinge van de voor schreven kerck van node sullen hebben" Tenslotte wilde zij ook nog vrijstelling hebben van de 40e van

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1994 | | pagina 10