81 Vijf jaar eerder (1683) hadden enige Alkmaarse kaaskopers er middels request op aangedrongen bij hun stadsbestuur dat de Alkmaarse regenten die van Schermerhorn zouden manen hun dorpsweg te verbeteren, om dezelfde reden die de dijkgraaf van de Beemster later zou noemen. Dat had geen direct ge volg. Pas in 1691 kende Alkmaar de Schermerhorners nogmaals 250 subsidie toe. Nu voor de verbetering van de weg, van het oosteinde naar de Beemsterbrug In ruil daarvoor beloofden de regenten van het dorp de weg in het vervolg zelf te onderhouden. Maar, die belofte konden zij niet waarmaken, doordat Schermerhorn in de jaren 1699 en 1707 werd geteisterd door branden die forse aantal len huizen in de as legden. Door de financiële last die de zorg voor de slachtoffers met zich bracht, schoot er geen geld over voor het wegonderhoud. Al in 1702 zag het dorpsbestuur zich genoodzaakt wederom bij het Alkmaarse stadsbestuur aan te kloppen om steun. De Noordervaart Nu kan men zich afvragen, waarom Alkmaar zoveel belang had bij een verbinding via Schermerhorn, voor de aanvoer van marktgoederen. Verbindingen via het water waren toch van oudsher dè transportwegen naar de stapelplaatsen. Om die re den heeft Alkmaar ook bij voortduring dwars gelegen ter voor koming van het droogmaken van het Starnmeer. Bovendien liep in het noordelijk deel van de droog gemaakte Schermeer de Noordervaart als geschikte vaarweg tussen Alkmaar en Scher merhorn. Inderdaad bestond daartoe het streven bij de bestuurders van Alkmaar. Zij hadden in 1630 de toezegging gekregen van twee bedijkers van de Schermer, die tevens stadsbestuurders van Alkmaar waren, dat die Noordervaart er zou komen, benevens twee sluizen, die toegang zouden geven, respectievelijk van het Zeglis in de Noordervaart en van de Noordervaart in de oostelijke ringvaart. Alkmaar wenste die vaart recht-toe-recht-aan om de bochtige ringvaart om het noordelijk deel van de Schermeer te vermijden. Behalve sluisjes moesten er ook overtoompjes komen, om kleine schui ten te kunnen "overhalen". De sluisjes zijn er nooit gekomen. Het waterschapsbestuur van de Schermeer bleef hier in gebreke en toen het werd gemaand, bleek de tijd in zijn voordeel te hebben gewerkt: er werd meer en meer van rijtuigen gebruik gemaakt. De twee wegen aan weerskanten van de Noordervaartdie ook door Alkmaar

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1994 | | pagina 9