Zal de"Eendracht" herrijzen? 76 Vrijdag 5 augustus jl. meldde ons de Alkmaarsche Courant dat in De Rijp de welstandscommissie het bouwplan "De Eendracht" had goedgekeurd. Dit plan voorziet in de bouw van 18 woon eenheden aan het Oosteinde, op de plaats waar voorheen de herberg annex stalhouderij "De Eendracht" heeft gestaan. Het front van het nieuwe complex moet herinneren aan de gevel van de voormalige uitspanning. In 1974 is de eens zo fraaie herberg onder slopershanden ge vallen. Sindsdien is het terrein als opslagplaats in gebruik In zijn boekje "Gebouwd in De Rijp" zinspeelt de auteur archi tect Cornelis de Jong op een mogelijke rehabilitatie van dit entree van het dorp. De bovengenoemde plantekeningen zijn dan ook van zijn hand Twee panden, één gevel Veel plaatsgenoten zullen zich "De Eendracht" nog goed kun nen voorstellen. Aan de achterkant was te zien dat hier twee panden waren samengevoegd, met een gezamenlijke voorgevel. Door grote staldeuren konden vroeger de koetsen binnenrijden. Hier overleed op 92—jarige leeftijd de laatste kastelein, me vrouw Van der Vliet-Luder. De legendarische verhalen over haar doen en laten zijn overbekend en in diverse publicaties na te lezen. Het hotel met toneelzaal bood vele verenigingen de mogelijk heid tot het geven van uitvoeringen, op gebied van zang, to neel en gymnastiek. Gazlicht kijken Door de vestiging van de gasfabriek in De Rijp in 1866, door een zekere Jacob Rijkers uit Krommenie werd - in vergelijking met andere dorpen al heel vroeg - een "moderne" straatver lichting in onze gemeente ingevoerd. Dat was een hele ge beurtenis en daarom aanleiding tot een feestprogramma in het lokaal "De Eendracht", met welwillende medewerking van de rederijkerskamer "Erica". Opgevoerd werd een historisch- dramatische scène "De Burgvrouw van Alenqon" en een blijspel "De Lekkerbek zonder geld" In die dagen kwamen uit wijde omtrek mensen s avonds kijken naar het Rijper "gazlicht". De uitspanning "De Eendracht" was i vaak te klein om de paarden van al die kijkers te herbergen! Floralia De vereniging "Floralia en Huisvlijt", opgericht in 1890, maakte veelvuldig gebruik van "De Eendracht. De "Noordhol-

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1994 | | pagina 4