A DE NAJAARSLEZING zal worden gehouden op woensdag 21 septem ber a.s., aanvang 20.00 uur in "Het Rijper Huis". Deze avond zal staan in het teken van de restauraties van de Rijper Glazen en de Glazen van de Ned. herv. kerk te Schermerhorn. Mede aan de hand van dia's zal worden ingegaan op de his torie en de techniek van het brandschilderen. Ook aan de betekenis van een aantal ramen zal de nodige aandacht worden besteed U wordt bij deze van harte uitgenodigd daarbij aanwezig te zijn. Heeft U al de tentoonstelling in het Rijper Museum bezocht, die aan hetzelfde onderwerp is gewijd? Van harte aanbevolen. U kunt er terecht in de weekends op de gebruikelijke uren. HIERNAAST de reproduktie van een strooibiljet dat anno 1884 werd verspreid door de gebroeders Goedeman te West- Graf tdijk. Mevrouw Grietje Besse te Akkrum (Fr) schonk het originele exemplaar aan het archief van onze vereniging. Zij kreeg het indertijd van wijlen de heer Piet Koomen te West- Graf tdijk. De met inkt geschreven naam "De wed.Wijman" doet vermoeden dat het oorspronkelijk bij haar vandaan kwam. De gebroeders Goedeman hadden te West-Graf tdijk hun winkel in het (nu gesloopte) huis aan de oostkant van de Zuiderstraat, dat voor het werd gesloopt, ter plaatse bekend was als de woning van Guurtje Waterdrinker. De "kleedjesstoffen" waarmee de gebroeders Goedeman adver teerden, waren stoffen om dameskleding van te maken. Buks- king (eigenlijk: Buck-skin=letterlijk boksvel) was gekeperde wollen stof voor manskleding. Het foldertje leert ons overigens dat "opruimingen" al meer dan 100 jaar bestaan en (ongevraagde) reclamefolders ook, al zullen die laatsten destijds niet in zo overvloedige mate zijn voorgekomen als nu. Ze werden na ontvangst ook niet meteen weggegooidmaar dik wijls gebruikt voor andere notities. Vandaar de becijferingen in potlood op het origineel. Op de achterkant ervan is in potlood eveneens aantekening gehouden van waarschijnlijk man uren gedurende vier weken. Op de hier afgebeelde voorkant heeft iemand kennelijk voorgerekend dat 18X30 hetzelfde ople vert als 30X18. 75

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1994 | | pagina 3