93 ANSICHTKAART UIT ACHTERVELD Eind juli zat ik opeens middenin een verhuizing. Dan komt er wat "los"! Dingen die je jaren niet hebt gezien, komen dan weer tevoorschijn. Ik ben ook nogal "bewaarderig"want ik ben van een tijd van "je moest het nog eens nodig hebben". Wat ik nu vond, waren oude ansichtkaarten, die mijn vader in de jaren '40 had ontvangen en die ik toen in mijn bezit kreeg. Zo ook een kaart uit de winter van 1946, van de fami lie Esveld uit Achterveld. Ik weet niet of er nog mensen zijn in De Rijp en Graft, die zich kunnen herinneren dat het hele dorp Achterveld in de mei-dagen van 1940 werd geevacueerd naar De Rijp en Graft. Dat waren ruim 1300 mensen. Achterveld ligt bij Amersfoort. Het werd inundatiegebiedom de Duitsers te keren.'s Avonds laat kwamen de mensen aan. Ze moesten verdeeld worden onder de inwoners van De Rijp en Graft. Er waren nogal grote gezinnen bij. Zo kreeg mijn vader, die weduwnaar was, een moeder, vader en een kleine baby in huis. De vier andere kinderen uit dat gezin werden onderge bracht bij zijn buren, de familie Nat. Het heeft niet lang geduurd, want na enkele dagen was ons land al bezet door de Duitsers. Volgend jaar zal dat 50 jaar geleden zijn. Nu vond ik dus die kaart van de familie Esveld, met de wens voor een gelukkig nieuwjaar in 1946. Na de oorlog werden weer de bejaardentochten in ere her steld. Dat was heel leuk voor de oudere mensen, destijds. De eerste bejaardentocht uit De Rijp en Graft, na de oorlog, was naar Achterveld. Daar werden de mensen door de burgemeester ten gemeentehuize ontvangen en toegesproken, als dank voor de ontvangst en het gastvrije onderkomen tijdens de oorlogsda gen. Vervolgens ging eenieder op bezoek bij het gezin dat bij hen te logeren was geweest. De Rijpers en Grafters hadden de mooiste dag van hun leven! Weken waren ze er nog vol van. Dat kwam mij allemaal weer voor de geest, nu ik die kaart van de familie Esveld vond. En nog iets: in Zaandijk, waar ik nu woon, hebben we al 64 jaar be jaardentochten en daarmee ben ik al drie maal in Achterveld geweest, voor de koffie of het diner. En altijd moest dan weer denken aan al die Achtervel- ders, die toen in de meidagen van '40 alles moesten achter laten. Annie Pauw-Dekker Gortershof 183 1544 SR Zaandijk tel .075214552

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1994 | | pagina 21