89 derwijs voor de Wouder kinderen aan de school in Markenbinnen. De wens daartoe speelde in de jaren 1835 tot 1840. Jacob El- derbeek, onderwijzer te Markenbinnen, was in 1835 overleden. Zijn jongere collega Willem Metz junior, onderwijzer in De Woude, viel toen in als waarnemer, door 's morgens onderwijs te geven aan de kleine school in De Woude en 's middags te Markenbinnen. Het was de wens van Gedeputeerde Staten dat beide scholen gecombineerd zouden worden. De schoolopziener in het dis trict, de heer G.van Leeuwen, deelde die wens. Hij conclu deerde in zijn rapportage van 15 oktober 1840 echter dat de proeve van samenvoeging was mislukt, "tengevolge van de hardnekkige onwilligheid der Wouder ingezetenen, welke thans vijf hunner kinderen liever naar West-Graf tdijk ter schole zenden, dan hierin toe te geven. Ook draagt de mindere bruikbaarheid van den Starnmeer-kleidijk gedurende vier win termaanden en de laauwheid van den onderwijzer zelve daartoe het hare bij. Metz zal waarschijnlijk weder naar de Wouder school terugkeeren en dan zal men op de gewone wijze in die van Marken moeten voorzien". In het volgende jaar vermeldde de heer Van Leeuwen inderdaad dat meester Metz was teruggekeerd in de school van De Woude en dat te Markenbinnen Gregorius Johanneö van der Paardt tot onderwijzer was benoemd. De school te Markenbinnen telde toen 23 leerlingen; 15 jongens en 8 meisjes. De school in De Wou de had 14 leerlingen; 8 jongens en 6 meisjes, in 1841.*) De school in De Woude werd een "bijschool" genoemd; de hoofd school stond te Akersloot, onder welke gemeente De Woude ressorteert. Het gebouwtje waarin onderwijs werd gegeven in De Woude bestaat nog. Het staat aan het pad tussen de pont en café "Het Kombof". Als dit hetzelfde is waarin meester Willem Metz al onderwijs gaf, is het wel héél oud, want de toenmalige schoolopziener jhr.D.van Foreest rapporteerde in 1829: "De Bijschool aan de Wouden onder Akersloot is bijna ge heel vernieuwd". Het moet in of omstreeks 1885 als schoolge bouw in onbruik zijn geraakt, toen de school te Kogerpolder in gebruik werd genomen, met leerlingen uit De Woude, de Starnmeer en Zuidschermer. Die heeft dus tot 1 mei 1939 als zodanig bestaan. Op de laatste schooldag waren er nog 22 leerlingen In de twee jaren daaraan vooraf heeft de toenmalige burge meester van Akersloot, de heer Van den Heuvel, zo ongeveer hemel en aarde bewogen tot behoud van de school in de Koger-

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1994 | | pagina 17