Als de dorpsschool verdwijnt... (verdwijnt er méér) 88 Beroering in Markenbinnen De basisschool te Markenbinnen dreigt te worden opgeheven. Enige weken geleden las ik ergens dat daarover in het dorp wat commotie was ontstaan. Een inwoner "dankte" in een inge zonden stukje in een krant de niet-autochtone inwoners voor het behaalde resultaat. Dat quasi-bedankje begrijp ik niet. De commotie wel. Een dorp dat zijn lagere school verliest verliest een stukje levendigheid. Zo verloren Oost- en West-Graftdijk dat levendige element toen in 1939 beide dorpsscholen werden gesloten, tegelijk met de school in de Kogerpolder. De huige Vinckhuysenschool kwam er -buiten de dorpskommen - voor in de plaats. In die tijd trachtte de schoolmeester van Markenbinnen, mees ter Oege van Oosten (inderdaad de grootvader van de poelier) zijn school voor sluiting te behoeden door leerlingen te wer ven uit De Woude en de Starnmeer, die tot dan toe naar Ko gerpolder school liepen. De school te Markenbinnen was toen een éénmansschool Meester Van Oosten moet een soort vaderlijke figuur voor zijn leerlingen zijn geweest. En voor het dorp. Ik herinner me nog duidelijk de kleurrijke optochten waarmee de kermis in Marken binnen vóór de oorlog werd ingeluid. De organisatie ervan berustte bij meester Van Oosten. Zijn leerlingen liepen of reden mee in die optochten, met kleurige attributen waarvan ik vermoed dat ze tijdens het uurtje handenarbeid op school waren vervaardigd. Welnu, in de tijd dat duidelijk werd dat de Wouders en Starn- meerders moesten omzien naar een andere school, besteedde meester Van Oosten zijn vrije zaterdagmiddagen aan huisbezoe ken in De Woude en Starnmeer, met de vraag of de ouders daar hun leerplichtig kroost naar zijn school wilden sturen per 1 mei 1939. In De Woude kreeg hij de enkele ja-woorden die daar vielen te halen. In de Starnmeer was het eensluidend "nee". Oorzaak: de nieuwe school te Graftdijk was dichterbij dan de oude in de Kogerpolder en bovendien werd de meester van die school het nieuwe schoolhoofd van de nieuwe school. Voor de kinderen uif De Woude was de school te Markenbinnen iets dichterbij dan de nieuwe school tussen Oost- en West- Graf tdijk. In het verre verleden was ook al eens sprake geweest van on-

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1994 | | pagina 16