DE WESTELIJKE EILANDSPOLDER Jan Blaauw: DE TUINDERIJ IN 8? Momenteel is in het westelijk deel van de Eilandspolder nog één tuinder actief. Dat is in het nabije verleden wel anders geweest. Globaal genomen was de situatie daar in de vijftiger jaren zo dat op meer dan dertig percelen tuinbouw werd bedreven. Onder tuinbouw verstaan we dan de zgn. grove tuinbouw: aard appelen, augurken, tuinbonen, droogbonen enz. Op een enkele uitzondering na waren de percelen land waarop die tuinbouw werd bedreven, alleen varende te bereiken. De tuinders gingen er dan ook "voor de hele dag" van huis, van 's mor gens 7 uur tot 's avonds 6 uur. Vele werkzaamheden gebeurden er nog "met de hand". In die jaren zijn ook de coöperatieve "aardappelhutten" ge bouwd. Eén voor de protestante tuinders aan de Raadhuis straat in Graft, waar nu Piet Roelofsen zijn bedrijf heeft, en een voor de katholieke tuinders, waar nu de Plusmarkt is ge vestigd. De meeste tuinderijpercelen zijn nu eigendom van Noordhollands Landschap en in gebruik door boeren, met zgn. beheersvoor- schriften, d.w.z. voorschriften die het belang van weidevo gels mede in acht nemen. Op het hiernaast afgebeeld kaartje zijn de tuinderijen van weleer in beeld gebracht. De cijfers hebben betrekking op on derstaande lijst van tuinders die in de vijftiger jaren er hun tuinderij op uitoefenden: 1 A.van Petten 2 Cor Smit 3 Jaap Zaal 4 David Klerk 5 gebr.Roelofsen (van het 6 Willem Spaarman (De Rijp) Jagersbruggetje) 8 André Jongkind 7 Gijs Verdonk (De Rijp) 10 Nic Stoop 9 Cor Bakker 12 Dorus de Vries (De Rijp) 11 gebr.Roelofsen (Piet, Jan Siem en Karei) 13 Kees Stoop 14 Klaas de Jongh 15 Joh. Stoop 16 Klaas de Vries (De Rijp) 17 Cor en Jan Taam 18 Muus de Jongh (lange Muus) 19 Kees Roelofsen later Arie de Jongh 21 Arie Grasboer 20 Piet Verdonk 23 Koos Verdonk (De Rijp) 22 Klaas Klijn 25 Jaap Roelofsen 24 Co Roelofsen 27 Jan Oudejans 26 Cor Voogd De tuinders zonder nadere aanduiding woonden allen te Graft

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1994 | | pagina 15