REIN DIELEMAN Aan het zuideind van de voormalige nederzetting is een grote hoeveel slakken gevonden, waaruit wordt afgeleid dat zich daar een smidse of mogelijks zelfs een ertsoven voor de ijzerwinning heeft bevonden. Aan het noordelijk eind staat nu de molen "De Havik". Daar stond eertijds de kerk van Zuid- en Noordschermer. In de na bijheid zijn tal van menselijke resten gevonden. Er is dus een kerkhof geweest. Of het ook al de begraafplaats van de bewo ners langs de Gouw was, is niet zeker. Een bewoner van "De Havik" van voor de tweede wereldoorlog heeft ter plaatse eikenhouten doodkisten opgegraven en ge bruikt om er varkenshokken van te timmeren. De menselijke schedels en beenderen heeft hij in de sloot gegooid. Tijdens het genoemde veldonderzoek zijn uit de sloot enkele schedels opgediept, waaruit onderzoekers de - onjuiste - conclusie trokken dat daar de begraafplaats van de bewoners langs de Gouw heeft gelegen. CB. Bron: "Een Nieuwe Chronyke" jrg 5 nr 2, drs. R.R.Datema "Een verdwenen dorp langs de Gouw" Donderdag 19 mei, tijdens bezoek met zijn vrouw Giena, aan vrienden in de Klaterbuurt, is plotseling onze oud-voorzitter overleden. Verbijsterd hebben we ervan kennis genomen. Ons medeleven gaat in het bijzonder uit naar Giena, die door dit tragische gebeuren, na zeven gelukkige huwe lijksjaren zo haar tweede echtvriend verloor. Rein was bijna 65 jaar. Hij maakte reeds deel uit van de archief commissietoen hij instemde met het verzoek het voorzitterschap op zich te nemen. In de drie jaren van zijn actief voorzitterschap groeide de vereniging van circa 400 tot 600 leden, onder meer door oprichting van de werkgroep Schermerhorn en door wervings activiteiten in Grootschermer, Driehuizen, Marken- binnen en Starnmeer. Rein ondernam ook actie met oud voorzitter Cees Regensburg ter "stroomlijning" van het knipselarchief. Tot zijn onverwacht overlijden heeft hij deel uitgemaakt van de archiefcommissiedie hem node zal missen. Woensdag 25 mei hebben we hem de laatste eer bewezen.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1994 | | pagina 7