ZOMERAVONDVAARTOCHT In plaats van de traditioneel geworden zomeravondwandeling door een van de dorpen, met uitleg en toelichting onderweg, wordt dit jaar een zomeravond-vaartocht gehouden. En wel door het oostelijk deel van de Eilandspolder, op dinsdag 21 juni. De start is 's avonds 7 uur bij café Oudejans in De Rijp en de tocht gaat over de Gouw. De Gouw of "Gaweg" was de eerste achterdichting van het oos telijk deel van het "Schermereijlant"Dit deel is veel eerder door een kade omgeven dan het westelijk deel. Langs de Gouw vinden we dan ook resten van bebouwing, in de vorm van ver hoogde plekken. Dit met name in het Schermer-deel. De eerste molens dateren uit de 16e eeuw, maar rond het jaar 1000 kwamen hier al mensen om de "wildernis" in cultuur te brengen. Zo'n 500 jaar heeft men dus gewerkt met natuur lijke afwatering. Tijdens lage waterstanden buiten het omkade gedeelte maakte men gebruik van eenvoudige sluisjes in de dijkjes ("verlaten") om hoog binnenwater te lozen. De "dwersdijck"later "Kerckepad" genoemd, is er gekomen doordat "die van Scermer" nalatig waren in hun dijksonder- houd. In de Gouw was toen ook een dichting gemaakt, waardoor "die van Graft en Ryp" geen water (overlast) kregen van Scermer. Daar liep namelijk het water tijdens hoge stand van het buitenwater over de polderkade de polder in In de Gouw was, op de grens van Graft en Scermer - destijds "het Suutende van Scermer" geheten - het "Scermertillie" een soort overhaal. Daar werd men als het water van het Grafter water naar dat van Scermer getild. Nu kunnen we zonder problemen van De Rijp naar de molen "De Havik" varen. We komen dan langs plaatsen waar in vroeger tijden walvisspek tot traan werd gekookt en ook langs de plek waar zo'n 900 jaar geleden een nederzetting aan de Gouw is geweest en waarvan tijdens het begin van de ruilverkaveling de "haardplaatsen" werden gevonden (zie kaart op de volgende bladzijden) De zomeravondvaartocht kan worden ondernomen met 6 a 7 boten waardoor ongeveer 100 personen kunnen deelnemen. Deelnemers wordt - in verband met de organisatie - dringend verzocht zich op te geven bij Jan Blaauw tel. 02297-1279, of bij Fred Hoek tel.02997-3063 of bij Piet Bommer tel. 02997-3519. De deelneming is gratis en ook het kopje koffie wat na afloop in zaal Oudejans door de vereniging wordt aangeboden.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1994 | | pagina 3