73 "win jij de rit tegen de Slang, dan geef ik een borrel". En de tegenstanders, op borstrokje en met opgestroopte broeks pijpen, schaatsten met 'n gang op de vijf pond spek en de bor rel an. Aan de linkerkant van de Gouw werd niet minder gestreden. Balgooien, het spel voor jong en oud, arm en rijk. Burgemees ter Muiier, die pas zijn schaatsen aan Kaki Merg gegeven had, omdat die ras-Rijper spekrijden wou zonder schaatsen, stond al klaar voor een prachtpartij. Dat was nog eens een kerel, die burrie Muiier. Die schreef zijn naam met vijftig ponders tegen het schot van het teerhuis van de Poelbaan.En vluchten met de bal, geweldig. Ja, 't was een goeie maat! Later heeft pastoor Vroomestein, de opvolger van de oude pastoor Finkenvleugelook nog menig partijtje gegooid. Menig keer hebben edelen, poorters en dorpers van De Rijp de tocht om het Jodenkerkhof gemaakt en broederlijk de prijzen in de koek-en-zopie van Kachi soldaat gemaakt: Een blauw dikkertje en een kom saliemelk smaakten na zo'n krachtoefening! Ook het gieteren, dat ijsspel, telde veel bewonderaars. Maar balgooien was de Rijpers in de ziel gebrand. Gemoedelijk volk, die Rijpers. Wat fantastisch, wat sloom, wat dorstig. Jammer dat de mensen in de buurt zo bekrompen over hen dachten en oordeelden. "Vertel 't maar in De Rijp", was een heel gewoon gezegde als men het verhaal een beetje zo-zo vond. Maar och, wat trok een Rijper zich dat an, wat die landrotten van hem dachten. Die stumpers hadden geen ras-herinneringen; keuterboertjes, werkvolk, boerestolpen en huissies, spitten en zaaien. In d'rlui wapens een mol of een koe, alles zo doodgewoon. Nee, dat was niks... Maar sla de geschiedenisboeken op en wanneer je leest van 't verslaan van de Onoverwinnelijke Vloot, reken dan gerust dat er onder die enterende vechtjassen Rijpers waren. Nova Zembla of Groenland, Insulinde of Kaap Hoorn, die vrijbuiters uit De Rijp zaten overal. Geschiedenis: kom in ons dorp. Nou is het een schaduw, maar kijk naar alles wat nog herinnert aan scheepvaart, han del, nijverheid en welvaart en de omtrekken van een grote tijd doemen voor je op. Luister naar de stemmen die opklinken uit dat rijk en ver verleden. Stemmen die vertellen van opkomst, bloei enondergang van het dorp De Rijp. Andries Tol

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1994 | | pagina 25