72 waarschouwende spreuk die op de boeg geschilderd was. Kapitein Ekkerman zocht met zijn schip geen noordelijke doorvaart. "Langzaam-an dan breekt het lijntje niet", was zijn devies, zo naar Hoorn als naar Purmerend. Waarom haasten. In het roefje was het gezellig. Alpacca, de aartsverteller, verhaalde weer ongelooflijke staaltjes van de wonderkracht van z'n wereldberoemd geneesmiddel. Jammer genoeg, de tijd kwam dat de jaagschuit voor 't lest op de werf van baas Van der Lijn gekalefaterd werd. De eerste stoomboot verscheen. "De Koerier", groen en geel geschilderd. Die pufte naar Hoorn. Kaki Merg, die het mira kel bekeek, schudde zijn eerbiedwaardig hoofd: dit was niet in orde. Als het ouwe nog goed was, moest je geen nieuw nemen. Zijn jas was een eeuw oud, groen en glimmend en even goed nog best! D'r waren meer filosofen in dat Rijpie. Als je van De Rijp naar Graft ging, een kwartiertje lopen zowat, stond krek geneven over de touwbaan "De Poel", waar de 150-vaams wal- vislijnen gesponnen werden, een kleine herberg. Op een uit hangbord was een endje van de sterrenlucht geschilderd met daaronder de verleidelijke uitnodiging:"Is de weg U al te ver rust dan in de Zevenster". En de love Rijper, die z'n eigen van het fonkelen van de sterren niets aantrok maar des te meer van het fonkelen" van wat drinkbaars in de grote glazen, gaf grif gehoor aan deze uitnodiging. Maar de pientere waardin, Heintje van de Boom, was goed bij de tijd, want met vooruitziende blik had zij die loof te van al die dorstige tobbers gepeild en op de andere kant van 't uithangbord schilderde het vindingrijke vrouwmens een halve maan en daaronder"Zijt gij vermoeid al van het gaanrust dan in de Halve Maan". Dat goeie mens sloeg twee muggen in één klap. Gaande of kerende...de Zevenster en de Halve Maan deden hun plicht. Veel aardse hemelbewoners, loof van het gaan, zijn bij Heintje om de ronde tafel prachtig bijgekomen! Nou wat aars: weten jullie al wat balgooien is; wat gieteren betekent? De Rijp was beroemd om deze ijsspelen. Als de vorst begonnen was en de vaarten en sloten van de Eilandspolder veranderden in spiegelgladde ijsvloeren, dan was het feest op de Gouw. Op de langebaan waren de spekrijders in actie. De bewoners van de Arke Noach streden om de hoogste eer; vijf pond spek was de moeite waard. "Vriend Marmot"sprak Jan de Rederijker,

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1994 | | pagina 24