was(2) 71 de voor- ar centen goedkoop vonden in iedans om enpaleis at schrij- n. Thuis; De eerste Verjaars- oddito. irgerij was de zuiger hoorde bij s meestal zen. Voor </erd gela- hinderde te krijgen lucht dat ?en handje ■ooie haan at beesten le bijnamen de Slang, de Wurm, Uitlandse 3 Binatang namen kassen van stoffen en n kalkwer- hondesla- prachtige kerels; Rijpers in merg en nieren. Met genoegen ben ik weer tussen jelui geweest. Nog eens je feesten en ruzietjes beleefd; je uit- en intocht bewon derd, Lex de mulat met z'n eenpootsorgel teruggehaald uit het schimmenrijk en de intocht meegemaakt van de touwmachine, die het werk uit de handen nemen moest van de mannen van "De Poel". Het ding was waardeloos. Daarom was er vreugde in 't kamp; feest met piepappelen, Hollandse nieuwe, "Grote", loerd en die lekkernijpeerdesnippels van vijf centen een pond De Rijp, als ik weer ga langs je straten en stegen, je Dam, je Klooster en achterombuurtjes, dan beleef ik weer al de romantiek van je geschiedenis, geschreven in hout, steen en mortel De geest van je vele geslachten is dan om me heen en ik voel me één met hun durf, hun gekkigheid en hun levenskunst. We heben het ingezogen met de meodermelk; een beetje van de oneindigheid en de verlatenheid van de oceaan, van de wij kende einders van Poolcirkel en noorderlicht; van wuivende palmen en met sneeuw bedekte berngen. Heimwee naar het dei nende dek van een schip, naar een sterrennacht bij de evenaar en naar het grote avontuur... Rijpers hebben op de walvisvaart in de Noordelijke IJszee, in het kraaienest gespeurd naar de dampzuil van de Leviathan. Onder de vlag van de Oostindische Compagnie zijn ze gezeild naar de gordel van smaragd en op zoek naar het onbekende zijn ze langs wondere wegen gegaan. De Rijp, eens groot en machtig door de zee en het avontuur; de roepstem van het zilte water. Onder het eikehouten gewelf van de grote kerk aan de Dam hangt een 17e eeuws scheepsmodel van "'t Wapen an De Rijp". De twee haringen in het Rijper wapen, in de muur van het raadhuis, vertellen de geschiedenis van de grote tijd van de haringvisserij en op de zolder van het oude burgemeestershuis hebben we als jongens met ontzag gekeken naar de kajak en de speren van Awuk de Eskimo. In onze gedachten zagen we het jonge opper hoofd, op de grenzen van de wereld van de buitenste duister nis, in zijn kajak jagend op robben en ijsberen. Rijper zee vaarders namen die wonderlijke dingen mee van Groenland en Spitsbergen. Dat ging voorbij... Wat kwam, was de trekschuit. De Hoornse jaagschuit van schipper Ekkerman. 't Was geen volmaakt schip."'t Is nooit zo kant en klaar of 't hapert hier en daar", was de

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1994 | | pagina 23