Andries Toi: ge rjjp zoa|S het vroeger was(2) 70 Onder de opwekkende invloed van een borrel zouden de voor- en tegenstanders elkaar te lijf gaan. De man een paar centen en er was wat onder 't stoppie. Wat was die drank goedkoop en wat vonden de Rijpers het lekker! Die zaterdagavonden in de Kerkesteeg en 't End van 1 t Riet...de rondedans om de fles jandoedel. Vlak voor de huurkazerne, bekend als het Wandluizenpaleis, werden de wildste taf reien afgespeeld. We kunnen dat schrij ven; de spelers bennen al lang verdwenen. Drank; wat is er in De Rijp gedronken in die jaren. Thuis; aan de tapkast, op het karwei en in de gelagkamer. De eerste steen en de eerste pan van het huis: een borrel. Verjaars- en bruiloftsfeesten: veel borrels. Geboorte en dood: dito. Kermis- en hoogtijdagen, dan was er geen grens. En danbrand Brand in De Rijp was feest in die dagen. De hele burgerij was ingeschakeld in het blusgedoe. Je was pomper aan de zuiger of aan de bak; fakkeldrager, piekenier, kprtom je hoorde bij de staf. De baas van een of ander onderdeel was meestal een vrolijke klant en dan moest er een borrel wezen. Voor de kou, voor de nattigheid of voor de warmte; d'r werd gela chen en gezongen. De zuiger kieperde te water, t hinderde niet. Als de Rijpers het niet voor elkaar wisten te krijgen dan zagen ze in de Beemster wel aan de rooie lucht dat het weer mis was in De Rijp. Dan kwamen ze wel een handje helpen. Maar dié spuitgasten wouen enkeld koffie... Brand was heel gewoon. Op "Dillenburg" heeft de rooie haan negen keer gekraaid. Behalve die rooie haan waren er in De Rijp heel wat beesten vertegenwoordigd. Zoals nu Volendam het dorp van de bijnamen is, zo was De Rijp het in die jaren: de Tijger en de Slang, de Wezel, de Bonsing, de Marmot, de Ooievaar, de Wurm, de Beer en de Kikkert waren respectabele inwoners. Uitlandse namen als Kaki Merg, Alpacca, Kaddes, Pieuwe, Kas Binatang en zo veel anderen waren beter bekend dan de eigen namen. Hout, wol en schelpen, tabak en meel, graan en karkassen van beesten, huiden en boomstammen, dat waren de grondstoffen en materialen. Handelaars en kooplui, hout-, meel- en kalkwer- kers, sigarenmakers en spinners, toneelspelers en hondesla gers, kattemeppers en stropers, het waren allemaal prachtige

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1994 | | pagina 22