VIER KEER IN DE BOOT n7 In Chronyke nr 4 van 1993 (oktober) staat een artikel over de stoomboten en beurtvaartendienstenal van 1883 af. Dat was ver vóór mijn tijd, dus daar weet ik niet van. Wel weet ik dat tijdens de watersnood van 1916 de Noordhollandse Tram niet kon rijden, waardoor het openbaar vervoer van De Rijp stagneerde. Er kwam toen in plaats van de tram een mooi klein bootje. Ik meen dat het "Marconi" heette. Het voer van De Rijp naar Wormerveer, zodat je van daar per trein naar Amsterdam kon reizen. Ik heb dat toen zelf gedaan in gezelschap van mijn grootmoeder en mijn vader. Grootmoeder had er een kleinkind bijgekregen, in Amsterdam. Via de reis met de "Marconi" en de trein naar Amsterdam konden we toch de baby gaan bekijken. Het was voor mij voor het eerst - maart 1916 - dat ik in een trein zat. We stapten op de boot bij de steiger van Glazekas (nu maalde rij "De Hoop", van Nat). Ik heb ook vaak mogen meevaren met Gerrit Rot, in zijn kleine motorbootje, als hij met zijn vrouw 's zondagsmiddags even op bezoek ging bij zijn zwager Tentij in Westgraftdijk. Dat was dan voor mij een leuk vaartochtje. Vaartocht nummer drie was als ik met vakantie was bij mijn tante in Amsterdam. Dan gingen we altijd een dagje te gast naar familie in Assendelft: met de "IJmuider boot". Uitstap pen te Buitenhuizen en dan lopende naar Assendelft, het op één na langste dorp van Nederland. Dan was je een lekker dagje uit. Later kreeg ik verkering met een bakkersknecht van Ooster- buurt. Die Oosterbuurter jongens gingen in augustus ook altijd een dagje uit. Altijd op zondag, met de "Pomona". Buf fet aan boord en een muziekje om te dansen. Ik ben twee keer mee geweesteen keer naar Zandvoort en een keer naar Utrecht. Reuzeleuk. Er was een liedje gemaakt op de "Pomona". Dat was eigenlijk een veeboot, die dinsdags naar Purmerend voer, ik meen van Alkmaar uit. Het versje was zo: De Pomona is een mooie schuit, Parlez vous. Hij steekt een meter boven water uit, Parlez vous. Ze hebben hem in de verf gezet en het lijkt wel of' ie de pokken heb. Hinkie, pinkie, parlez vous!

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1994 | | pagina 19