OPEN DAG Zondag 26 juni houdt onze vereniging weer "open dag" in het Grafter raadhuis. Van 11.00 tot 17.00 uur kunnen belangstellenden er terecht om een bescheiden expositie op de zolderverdieping te zien. Dat is de plek waar wekelijks de archief commissie bijeenkomt. Het is ook de plaats waar de "Chronyke" wordt gedrukt en verzendklaar wordt gemaakt. Ter gelegenheid van de open dag ligt er het album met oude foto's van Graft ter inzage. Van deze foto's is inmiddels de beschrijving voltooid. Uiteraard bent ook u van harte welkom. MELK VAN BROMMERS In de vorige Chronyke, bladzij 43, in het artikeltje over het reglement van de kaasfabriek '"t Spijkerboor", was sprake van "melk van brommers", die niet aan de fabriek mocht worden aangevoerd. De vraag die ons daarover bereikte, was wat met die "brommers" werd bedoeld. Een "brommer" onder de koeien is een koe wier "banden" zijn verslapt of zelfs verdwenen en die - daar gaat het om - niet tochtig wordt maar wel telkens "meedoet" als andere koeien in de kudde of op stal tochtig worden. Sommige koeien hebben tijdens tochtigheid de eigenschap hun melk geheel of gedeeltelijk op te houden en 24 uur later een bijna dubbele hoeveelheid te produceren. Die zogenaamde "overmaalde" melk werd wegens mindere kwaliteit geweigerd voor de kaasfabrikage. De "brommers" die schijntochtig zijn, houden dikwijls ook hun melk op, waardoor die eveneens "verdacht" kan zijn. De koeien die aan dergelijke schijntochtigheid lijden maken een enigszins brommend geluid. Vandaar hun benaming. De kwaal doet zich meestal voor op latere leeftijd en is een gevolg van een ontsporing in de hormonen. De betreffende koe kan eerder zeer wel kalveren ter wereld hebben gebracht, dus op de normale manier tochtig en drachtig zijn geworden. Vermeldenswaard is verder nog dat het exemplaar van het reglement van de Spijkerboorder kaasafabriekons ter hand gesteld door Henk Wit te West-Graftdijk, afkomstig was van de gebroeders Bijvoet, eertijds veehouders in de Graf termeer. Zij waren dus blijkbaar ook lid of althans leverancier van "'t Spijkerboor"

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1994 | | pagina 13