De Rijp zoals het vroeger was (1) 47 Llen vreemd het strikt zal onge- fouten zijn dorps-ach- 2legen:"Het zijn mevr en de heer jpbenoemd Lng is nu: L. 4613; *ijP in het be lten Huis"; in het e- ;en in de ijp, Zuld- Schermer- vas geble- Is- en be- nmerkelijk :rd, terwijl 100 ha cul- 1 worden t. 10—t- BOEKJE GEVRAAGD Mevrouw Inniger-WoestenburgPieter Kramerstraat 22 1461 AG te Zuidoostbeemster (tel. 02990-23042) vraagt of iemand haar kan helpen aan het fotoboekje "Wie zijn dat ook alweer". Is er iemand onder de lezers die eventueel uit een nalatenschap een extra exemplaar in bezit heeft en het haar wil afstaan? door Andries Tol Kunstenaars..jullie, die in de kerk in De Rijp kleur en lijn in glas en lood samenvoegden tot schilderingen van ontroe rende schoonheid; die het donkere eikehout tot leven brach ten in de welving van haar koepel en in de ranke beelhouwing van doophek en katheder, wij Rijpers, zijn jullie dankbaar. We zien vol trots op naar ons raadhuis, een gedicht in steen, schepping van die grote Rijper: Jan Adriaansz Leeghwater, bopuwmeester en waterbouwkundige van groot formaat in een grote tijd. Waar is dat andere De Rijp gebleven? Waar zijn je haringbuizen en je oostvaarders? Waar zijn je pakhuizen en opslagplaatsen, waar de goederen uit alle delen van de wereld opgetast werden? Waar zijn je nettenbreierijen, je traan- en oliekoke rijen, je scheepswerven en touwslagerijen? Waar is, De Rijp, je welvaart en grootheid? Nog zijn daar twee havens, maar geen rijk opgetuigd schip zal bij je Buizendijk aanleggen. In de oude pakhuizen zal je zoe ken naar goederen en voorraden; je zult ze niet vinden. Al leen de namen herinneren nog aan de oude grootheid. Voorbij is dat, zoals ook nog zoveel is verdwenen, de laatste vijftig jaar: de touwslagerij De Poel, de houtzaagmolen De Pauw, de meelfabriek De Hoop van Glazekas, de kalbranderij Dillenburg, de sigarenfabriekjes van Sluis en Bout, van Overberg en van de Maatschappij, de wol- en huidenwerkplaats De Wolbaai van Ruiter, de exportslagerijen van Hoek en Hottentot. Verdwenen is dat alles en daarmee al die oude glorie en bedrijvigheid Gegroet, mannen van De Poel, makers van de manillatrossen; de weg was lang van 's ochtends vier tot 's avonds acht uur, achteruit lopend, maar een dubbeltje per uur was vors telijk betaald. En jullie, verwerkers van de iepestaramen.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1994 | | pagina 21