45 Stormen en vlagen van teisterend geweld geeselden de hechte muren, die van geen wijken wisten. Thans woedt er in dit lan delijk oord een orkaan van wervelende kracht, die het jaren lang hier onwrikbaar zetelend gezag meedoogenloos bedreigt. Maar dit is niet de kracht ontleend aan de elementen der natuur. Daar zijn andere factoren in 't spel; men mompelt van kleingeestige afgunst en teleurgestelde liefde". Na aldus de lezer in raadselen te hebben gehuld met dit op geblazen proza vervolgt de schrijver met de eerste onthul ling: "Gedurende eenigen tijd heerscht in de gemeente Zuid en Noord-Schermer een stemming tegen den burgemeester, den heer C. de Groot ontsproten aan een oud regentengeslacht (dat betreft dus niet de anti-stemming, maar "den burgemees ter".-CB), over vermeende malversaties op financieel gebied en over zijn zedelijke gedragingen". Na zo'n ontboezeming zou je geneigd zijn te denken dat de burgemeester, na een forse greep in de gemeentekas vervol gens als bloterik door het dorp was gerend, of zo. Maar nee, de oud-penningmeester van de Vereeniging voor Wijkverpleging beweerde dat de burgemeester 200 uit de kas had geleend en dat hij als penningbeheerder grote moeite had dat bedrag terug te krijgen. De burgemeester echter zei dat hij 200 aan de penningmees ter had geleend om zo deze kasbeheerder uit zekere financi ële problemen te redden. Derde persoon in het verhaal was de wijkverpleegster van de, door de burgemeester opgerichte Vereniging voor Wijkverple ging. Zij had de burgemeester een (liefdes)brief geschreven. Daarop was zij in een bestuursvergadering van de vereniging ontslagen, op grond van de beschuldiging door de burgemees ter dat zij hem een verhouding wilde opdringen. De zuster zei daarentegen dat ze de brief had geschreven op verzoek van de burgemeester zelf, om hem materiaal te verschaffen voor echtscheiding Er was hierna een ledenvergadering bijeengeroepen in West- Graf tdijk, door leden die het voor de wijkverpleegster opna men. De bestuursleden die voor haar ontslag hadden gestemd, werden vervangen en de zuster werd weer in haar functie be noemd. Intussen was een klacht tegen de burgemeester bij de commis saris der koningin ingediend. Hij kwam een onderzoek instel len. "Het Leven" daarover:"Velen in den lande die burgemees ter De Groot kennen als een bekwaam magistraat, met erkende

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1994 | | pagina 19