43 20 per ongeoorloofd gemest kalf De leverancier was verplicht elke dag tenminste 2 liter melk per koe te leveren. Artikel 4 bepaalde welke melk niet mocht worden geleverd. De opsomming is niet gering: bloederige of andere abnormale melk; ziltige melk; melk van zieke koeien; melk van koeien met uierontsteking; melk met stofjes; melk van koeien die herhaaldelijk last hebben van diarrhee en zich veel bevuilen; melk van tochtige koeien die de vorige maal de melk niet hebben gegeven (overmaalde melk); melk van brommers; de eerste en tweede raaien melk van koeien die naar de markt zijn geweest of die aangekocht zijn op een boelhuis of in het kort van iedere nieuw aangekochte koe. Het derde maal melk van koeien in laatstgenoemde categorie moest afzonder lijk worden geleverd en ter controle worden aangeboden. Uiteraard mochten biest en de melk van schapen en geiten evenmin worden aangeboden of vermengd met de aangeboden melk. De meeste bepalingen hebben betrekking op de hygiene bij de winning, het vervoer en de verwerking van de melk en het vervoer van de kaas. Daarnaast is er een "sociale maatregel" die bepaalde dat bij het lossen van de melk en het laden van de wei aan de fabriek de eerstkomende verplicht was de vol gende behulpzaam te zijn en deze op zijn beurt de daarna ko mende. Wie daarbij in gebreke bleef, verbeurde een boete van een gulden. Ten einde zich aan het reglement te onderwerpen moest men controles toestaan. Wie zo'n controle verhinderde kon een boete van 25 oplopen, op te leggen door het bestuur. Dat kon bovendien in zo'n geval uitspraak vragen aan het Rijks- landbouw-proefstation of het Zuivelconsulentschap te Hoorn. Achtte een van die instellingen de overtreding bewezen, dan kon het bestuur alsnog een boete vorderen tot een maximum van 500, en de leverancier het recht van leveran tie aan de fabriek ontzeggen. Dat was niet mis, maar voor zover bekend is dat nooit voorgekomen in het bestaan van de Spijkerboorder kaasfabriek.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1994 | | pagina 17