37 De doopsgezinde gemeente te Markenbinnen had in 1796 vol gens de zelfde bron nog 36 leden, maar in 1833 waren er in Marken, Knollendam, Uitgeest en Krommenie gezamenlijk nog slechts 42. Vanaf 1821 werd beurtelings voor beide gemeenten gepreekt in Knollendam of Markenbinnen. In 1826 werden beide doopsgezin de gemeenten verenigd. Eind 18e eeuw was er al geen doperse predikant meer te Mar ken. Het kasboek van de gemeente vermeldt dat op 9 juli 1779 aan Jacob Besse een gulden en 13 stuivers werd betaald voor "'t haale van prekers". Hij werd dat jaar nog drie keer voor hetzelfde doel betaald. Deze Jacob Besse was een broer van Pieter, die gereformeerd geworden was. Jacob bleef dus de "mennistenkerk" trouw. In het kasboek van de doopsgezinde gemeente wordt van 1783 telkens een post vermeld voor het preken. Aan de predikanten werd steeds 3 betaald. Onder meer aan Simon Kal verboer. Hij was predikant te Knollendam en bezat 3 percelen weiland in de polder Het Woud.(Kadastr.Atlas blz 52). De doopsgezinde broeders en zusters hielden hun godsdienst- ofeningen en "vertoevingen" (vergaderingen) in hun eigen kerkje. Dat was een houten gebouwtje. Het moet - naar doper se trant - wel iets heel eenvoudigs zijn geweest, want in de tijd dat de voornoemde Jan Besse nog leefde, werd anno 1731 de 3e augustus betaald voor teer en het teren van de Ver maning 2 gulden en 18 stuivers. Blijft de vraag: waar heeft die Vermaning gestaan Het antwoord komt uit de kadastrale atlas deel 1, Uitgeest, van 1832. Het op pag.38 gereproduceerde kaartje is daaraan ont leend. We zien daarop naast het woord "Markenbinnen" een zwart blokje. Dat is de plaats in het huidige hervormde kerkje. Twee centimeter daaronder o^aat nog een zwart blokje Dat is de aanduiding van de vroegere "Vermaning", staande op sectie F (dat is Markenbinnen) nr 61. Het is het perceel grond recht voor het bruggetje naar het Bakkerspad. Het kerkje heeft derhalve gestaan ongeveer op de plaats waar nu de woning nr 55 staat, tot voor kort bewoond door Henk Leegwater. Tegenwoordig wonen er - voor zover mij bekend - geen doops gezinden meer in Markenbinnen. Ook de naam Besse is er uit gestorven sinds in 1842 de rietdekker Jan Besse er, 77 jaar oud, overleed. Hij was een van de 15 kinderen van Pieter

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1994 | | pagina 11