De Rijper Schutterij en de Belgische opstand (3) 5 (1830-1839) Nog geen vrede Waardering De aantekeningen over de tiendaagse veldtocht en de voorbereidingen daaropdie een anonieme Rijper schutter op papier zette (zie Chronyke dec. '93), zijn beknopt, maar geven toch een zeker beeld van het gebeurde. De reis naar Naar den, het verblijf in Grave, de strijd in België, worden bondig en nuchter zonder verder commentaar weergegeven. In het oud-archief is echter veel aanvulling te vinden; de gemeenteraadsverslagen, de ambtelijke correspondentie en administratie verduidelijken de gang van zaken. Zo ontving bijvoorbeeld burgemeester De Wit van de garnizoensinfirmerie het bericht dat sergeant Jacob Kuiper op 31 maart 1831 was overleden "aan de gevolgen van longenteering"Een maand later volgde het doodsbericht van de schutter Cornelis Hooyboer. Tijdens de strijd in Belgie, bij Hechtel en Houthalen zijn geen Rijper schutters gesneuveld. Het succes van de gewapende acties in Belgie werd in ons land aanvankelijk bejubeld, maar de juichstemming verminderde snel. De vaderlandse schatkist was danig geplunderd en de steun van andere mogendheden bleef uit. Het was zelfs zo dat Frankrijk tussenbeide kwam met een leger van 40.000 man. Het laatste bolwerk, de Antwerpse Citadel, werd met Franse hulp ingenomen. In Londen werden de vredesbesprekin gen voortgezet, maar onze koning weigerde hardnekkig toe te stemmen. Ons leger bleef aan de grens. Slechts degenen die wegens leeftijd ontslag kregen konden naar huis terugkeren. Het bataljon waartoe de schutters uit De Rijp behoorden, was jarenlang gelegerd in Gemert. Hier was de verveling niet te vermijden. In december 1832 gingen vier Rijper schutters over naar de marine: J.Bangert, W.Kwadijk, Abr.Dekker en Jan van Eijck. Die waren op het Brabantse landschap uitgekeken. Toen tamboer Jan Leeuwang, met verlof in De Rijp, poogde zijn snor te drukken, werd hij al spoedig gesommeerd zich onverwijld te melden. De Gouverneur in Haarlem (Commissaris des Konings) was

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1994 | | pagina 8