2 PINKSTERBLOM EN VRIJSTERMARKT Ziedaar de twee folkloristische evenementen waardoor Schermerhorn bekend is. De Pinksterblom was niet uniek voor ons dorp. Op veel plaatsen werd tussen Pasen en Pinksteren een meisje gekozen dat voor één dag koningin van haar dorp was. Versierd met bloemen liep de jeugd, in het wit gekleed en met zilverpapieren lovertjes versierd, langs de straten van dorpen en steden. In het midden de Pinksterblom, de koningin van het feest. Haar gevolg haalde huis aan huis geld.op. 's Avonds werd van het geld feest gevierd en dat kon soms flink uit de hand lopen. Een enkele keer werd de Pinksterblom daarom door de overheid verboden. Dat gebeurde in 1612 in Amsterdam, in 1646 in Enkhuizen, in 1635 in Haarlem en in 1695 en 1698 in Arnhem. De straf was 'een goudgulden boete voor elk kind dat de siertak geleidde' Naderhand moet de Pinksterblom in onbruik zijn geraakt. Alleen Hol land houdt de traditie in de zeventiende, achttiende en zelfs nog in de negentiende eeuw in ere. De beroemdste Pinksterblom was, naar verluidt, die van Schermer horn. Uit het jaar 1730 is een kopergravure bekend, waarop de Pink sterblom is afgebeeld. In de bijbehorende tekst wordt het dorp roman tisch afgeschilderd: Hoe lieflijk lacht dit heerlijk Dorp ons toe met zijn cieragie Van Lindeloof en Yp en Elsplantagie En huizen, daar zo 't schijnt, de welvaart woont. Men stap nu voor een uur eens van de wagen, Maar wie word hier in zegepraal gedragen Met eenen schat van zilver overlaên Door maagden, die in 't wit zijn aangedaan? Dees dochter weet, hoe jong zij is van jaren, Haar stemmigheid gantsch kunstig te bewaren.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1994 | | pagina 4