26 tje Pieters. Bij de bevalling van het eerste kind kwamen moe der en kind beiden te overlijden. Voor de tweede maal weduwnaar, huwde Jan op 19 december 1790 te Schermerhorn de jongedochter Aagtje Roos. Aagtje was ge boren in de Schermeer, als dochter van Cornelis Roos. Uit dit huwelijk zijn negen kinderen geboren. In 1809 verhuisde de familie naar Heemskerk, om zich te vestigen op een korenmo len aldaar. Op 27 maart 1814 overleed Jan van Essen, op 57- jarige leeftijd. Zijn vrouw overleefde hem bijna 30 jaar en overleed als korenmolenares te Heemskerk. Het einde van de molen Ten huize van notaris Jan Buisman te Schermerhorn verscheen op 17 augustus 1812 Jan van Essen, korenmolenaar te Scher merhorn. Hij benoemde de heer Arjen Otter, burgemeester al hier, als gemachtigde al zijn onroerend goed uit de hand of publiek te verkopen. Dit onroerend goed bestond uit: 1De korenmolen De Hoopmet 14 aggelen buitendijks land ge naamd de Verdolven Weijde; 2. Een huis en erf staande en liggende aan de zuidzijde van het Westeinde (nu nr.89); 3.Een stuk land gelegen in de Westerweide genaamd Weijnland en Fopjesweide, groot 65 are en 3 centiares; 4.Een stuk land gelegen in de Noord-Schermer buitendijks, ge naamd het Buiten Coogje, 26 are en 38^ centiares. Waarschijnlijk was er weinig belangstelling voor het aangebo dene, want op 3 maart 1813 werd er een openbare verkoping uitgeschreven. In een samenwerking van notaris Jan Buijsman en notaris Gerrit de Heer uit Alkmaar werd door middel "van billieten ter gewone plaatse geaffigeerd"De publieke ver koping heeft plaats gevonden in de herberg "'s Lands Welva ren" te Schermerhorn, 's morgens 10 uur. Nadat de voorwaar den waren voorgelezen werd als eerste de molen geveild. In de akte werd vermeld:"De korenmolen De Hoop als zijnde een ruine of afbraak, thans zijnde ingestort met de volgende voorwaarden: de geheele ruine zoodanig als dezelve zich thans bevind en bestaat uit steenen, hout, balken, dit al en verdere toebehoren, wordt ineens en zonder eenige uitzondering verkocht. De koper zal dadelijk na gedane koop over dezelve afbraak kunnen beschikken, zoo als die ook dadelijk na de verkoop zal zijn ten perceel bate en schade van de koper en zal derzelve gehouden zijn uiterlijk binnen een maand te reekenen van heden het erf waar op dezelve molen gestaan heeft van die afbraak te ontruimen, alles

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1994 | | pagina 28