23 een borg. Dit was wettelijk geregeld. De handeling werd 11 maart 1767 herhaald. Het jaar 1772 was voor de familie een droeve tijd. Eerst overleed Geertje Rus, op 28 januari. De gezondheid van Jan de Groot was ook slechts. Op 9 mei overleed hij. Het "lijk van Jan de Groot" werd door Cornelis Rus aangegeven "als gehoo- rende onder de 4e classe", met 3 begraafimpost. Het overlijden van zijn zuster en zwager moet voor Cornelis Rus mede aanleiding zijn geweest de molen De Hoop te verko pen. Op 8 augustus 1772 werd de "koornmolen met een schuijt en verdere gereedschappen bestaande uit zes molenzeijlen, een steenreep, drie wigge, een wighout, een swaij, een ijsere koevoet, tien bilhamers, twee rolle en twee ijshaemers" ver kocht aan Klaas Rep. Ook het woonhuis van Jan de Groot aan het Westeinde werd verkocht aan Klaas Rep. De molen was voor 3/4 eigendom van Cornelis Rus en voor een kwart van Geertje Rus en Jan de Groot. De verkoopprijs van de molen en het huis was gesteld op 1150. Hiermee kwam een einde aan een periode van ruim 70 jaar waarin de familie Rus de molen in bezit had. Voor het benodigde geld voor de aankoop door Klaas Rep zorg de diens broer Pieter Rep, die een hypotheek van 1200 ver strekte. Handige koopman Molenaar KLaas Rep was 9 april 1767 op geloofsbelijdenis aan genomen in de Gereformeerde Kerk te Schermerhorn. Hij was af komstig van Graft. 30 maart 1765 was hij te Graft gehuwd met Geertje Hak. Zij kregen 7 kinderen. Na bijna twee jaar werd de molen verkocht aan Klaas Swan, voor 1242. Deze Klaas Swan was een handige koopman want binnen twee weken had hij de mo len doorverkocht voor 1500 aan Jan Steen. Deze Jan Steen was afkomstig uit Buiksloot en kwam 21 juni 1774 met attestatie naar Schermerhorn. Hij was als weduwnaar te Watergang op 10 mei 1771 in het hu welijk getreden met de weduwe Trijntje Loefhouwer uit Water gang. Op 24 juni 1780 kocht Jan Steen de meelmolen De Blauwe Reiger te Ursem, gelegen aan de noordzijde van de Walingsdijk. Het was de bedoeling deze molen samen met Cornelis van Es sen, korenmolenaar te Oterleek, te kopen en om de maand te bemalen. Bij nader inzien zag Van Essen van de koop af. Twee molens beheren was teveel voor Jan Steen. Daarom verkocht hij op 31 december 1781 De Hoop te Schermerhorn aan Ernst Hendriksz van Essen te Koedijk. De prijs van de molen was toen

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1994 | | pagina 25