21 Cornelis Willems van der Meulen, korenmolenaar te De Rijp als lasthebber van zijn moeder Sijtje Cornelis te ontvangen. Hij verkocht de molen met huis en erf aan Dirck Pietersz Rus, korenmolenaar te Schermerhorn. Waarschijnlijk heeft Dirck Rus bij Van der Meulen gewerkt of de molen eerst gehuurd. In de hypotheekbrief werd de prijs van 5000 vermeld. Er werd 2000 contant betaald en de resterende 3000 werd in mei jaarlijks met 400 afgelost. Iet stuk land naast de molen werd gekocht door Dirck Rus op 20 maart 1702 van Elbert Garraentsz Boor te Berckhout. Het stuk land werd omschreven als "een vrij stuck landt genaemt de verdolven weijdt leggende in de buijtendijk op 't Swedt ten zuijden, 't oude veer ten oosten en de kooper ten noorden.Het geheel werd voldaan ende betaalt te wesen ter scame van eenhondert guldens zijnde de laatste penningen met den eersten". Dirck Pietersz .Rus leende op 10 september 1705 wederom 400 van Cornelis Sijvertsz Olij, alias Heerschip. Het geld werd ontvangen uit handen van Cornelis Olij; de rente bedroeg 4 ten honderd "zoo lang als het gemelde zal staan". Als onder panden werden korenmolen De Hoop, huis en werf opgedragen. Deze jaren waren niet gemakkelijk en gelukkig. Dirck's vrouw Aaf Pieters was overleden en hij bleef achter met drie kinderen. Een molenaar zonder vrouw was niet denk baar. Toen hij Jannetje Cornelis van der Maar uit Alkmaar ontmoette, vroeg hij haar ten huwelijk. Jannetje had ook niet veel huwelijksgeluk gekend. Zij was namelijk op 15 februari 1705 te Alkmaar getrouwd met Jan Michielsz van Dorp, jongman van Alkmaar. Maar Jan overleed kort daarop. Voordat Dirck en Jannetje met elkaar trouwden, stelde nota ris A. van der Mieden te Alkmaar de huwelijkse voorwaarden op Hierin werd bepaald dat er geen gemeenschap van goederen zou worden aangegaan en geen inventaris zou worden gemaakt van woord tot woord. Verder zou bij overlijden van een van beiden de langst levende een "duarije" genieten van 1000. De na- kinderen zouden hoofdelijk worden afgedeeld. Het huwelijk werd op 14 augustus 1706 te Alkmaar voltrokken. Er werd 6 impost (belasting) betaald door de bruid, wat op een zekere welstand duidt. De zaken gingen goed op de ko renmolen De Hoop. Dirck Rus kocht er een stuk land bij (dd. 6 juni 1708) van de erfgename van Trijn Cornelis Adelsdr."Het stuck lant gelegen in Mijsen genaamt Jan Viscoopers suijdcamp groot 4 aggelen, 1^ vierling, 9i metjes, belent Cuijpersloot

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1994 | | pagina 23