12 UIT DE GOEDE OUDE TIJD OVER WOUEN EN WOUWELEN "Veel weten van het verleden brengt begrip op voor het he den", zei een mijner leraren altijd. Nu zijn er echter tegen woordig zaken waarvoor wij geen begrip kunnen opbrengen. Dan blijkt toch weer dat er niets nieuws onder de zon is. In een 16-delig werk uit 1764, "Algemeene Histori", ge schreven door een Gezelschap van Geleerde Mannen in Enge land, uit het Engels vertaald enz.enz., deel 12, behelzende de geschiedenis der Romeinen, kwam ik een merkwaardig ge deelte tegen. Ter verduidelijking er ter voorkoming van begripsverwarring eerst het volgende: De in het stukje voorkomende "Germanikus" was een Romeins veldheer die een strafexpeditie tegen de Germanen (hier Ger- manjers genoemd) uitvoerde in 14 n.Chr. Zijn tegenstrever was de germaanse veldheer Arminius. Er staat te lezen: "Terwijl Germanikus dus in onlede was (hij wachtte dus kenne lijk rustig de komende dingen af.-CR), kwam één van de Ger- manjers, die latijn sprak, aan de Roomse verschansing gere den, uit naam van Arminius aan elke overloper een vrou, land en honderd sesterien (ongeveer 10) daags aanbieden, zolang de oorlog duurde. De legioenen hielden deze aanbieding voor een hoon en zeiden vol woede en toorn:"Laat de dag komen, wij willen hunne landen en Germaanse wijven nemen en ze niet te geef hebben". Wanneer we nu naar de verschillende strijdtonelen op de we reld kijken, zien we dat er sederet 20 eeuwen weinig is ver anderd en dat er nog minder door geleerd is. C.A.Regensburg Als in onze jonge jaren mijn broertje zat te "wouwelen" met zijn kopje thee, placht mijn moeder wel te zeggen:"Eén, twee, drie, nog één supie". Zo noemde zij een teug of een slokje. Een uitdrukking van heel andere aard bezigde zij als we, tegen bedtijd, opmerkten dat we opeens last van jeuk kregen. "Dat zijn slaapluisjes"heette het dan. Kent u ook dergelij ke uitdrukkingen, die nu zelden of nooit meer worden gebe zigd? Schrijf er eens een paar op, voor de Chronyke of laat ze telefonisch weten (02997-1826). Wouwelen is een synoniem voor treuzelen, langzaam lopen. Ook wel een vorm van afwisselend (langzaam) lopen en stil staan.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1994 | | pagina 14