Gedenkteken RECTIFICATIE "Geboren 31 Januarij 1803 te Broek in Waterland. Vader: Willem Schaap. Moeder: Maartje Bakker. Ongehuwd. Beroep: bakkersknecht. Laatste woonplaats: De Rijp. Lang: Een el, zes palmen, acht duimen. Aangezicht ovaal, voorhoofd rond, oogen bruin, neus ordinair mond ordinair, haarkleur bruin. Bijzondere teekenen geene". Op 10 september 1835 werd door Gedeputeerde Staten bepaald dat Pieter zich voor de krijgsraad van Noord-Holland moest verantwoorden. Deze liet niet met zich spotten en stelde orde en tucht boven alles. Pieter werd veroordeeld: "l.om teruggebracht te worden tot de stand van gewoon schutter. 2.gemis der cocarde gedurende 6 maanden; 3.detentie voor 2 weken, waarvan de laatste om de andere dag te water en brood en gesloten aan hand en voet; 4.na deze detentie ontslag, met in het bewijs de vermelding dezer straf". Intussen groeide niet alleen de staatsschuld, maar ook het ongenoegen in ons land over de volhardingspolitiek van de vorst. Pas in 1839 gaf Willem I zijn verzet op en werd een eindverdrag aanvaard. Zijne Majesteit besloot nu de mo biele schutterij te ontbinden. De laatste dienstverbanden werden definitief verbroken. Ondanks de negatieve kanten van het avontuur bleven de oud strijders trots op hun eremetaal en tegenover het paleis op de Dam in onze hoofdstad werd nog in 1856 een gedenkteken opgericht "ter herinnering aan de volksgeest van 1831". Het beeld kreeg van de Amsterdammers al spoedig de bijnaam "Naat je". In 1914 is het gedenkteken verwijderd. "Naatje van de Dam, die moest verdwijnen voor de elektrische tram", werd er toen gezongen. J.Pielage Het onderschrift onder de foto van het portret van generaal Cort Heyligers, blz.101 Chronyke 5,1993, kan de indruk wek ken dat bedoeld schilderij zich in het Rijper Museum bevindt. Dat is echter niet zo. Het Museum beschikt alleen over een foto van het geschilderde portret.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1994 | | pagina 11