8 In 1834 waren de meeste schutters intussen met ontslag of onbepaald verlof in hun woonplaats teruggekeerd. De staf van het bataljon vatte het plan op om de oud-strijders nog eens feestelijk bijeen te brengen. In een schrijven werden ze uitgenodigd op 30 september naar Hoorn te komen. Aan het gemeentebestuur werd geschreven:"De brave plattelands- schutters, die zich een 4-tal jaren door orde, tucht, krijgs manshouding en in 't bijzonder door liefde tot den Vorst en het Vaderland zoo zigtbaar onderscheidden, hebben evenals de schutters uit de steden die reeds onthaald zijn, insgelijks regt op een zoodanig feestvierend onthaal". Het provinciebestuur presenteerde de rekening aan de gemeen te; het feest kostte De Rijp 16 x 1,85 29,60. De laatste loodjes Door de starre houding van koning Willem I veranderde de situatie bijna niet. De onderhandelingen liepen steeds vast. Het leger bleef aan de grens en kostte de staat veel geld. Wei kwam langzamerhand een soepeler regeling voor verlof er> ontslag. Luitenant Kieft vierde op 10 juli 1833 zijn 35e verjaardag. Na zijn ontslag vestigde hij zich als portretschilder te Maarsen. Al eerder was kapitein D.Bek vertrokken. Deze had de Rijper schutterij geleid van de oprichting in 1815 af. Nu vond hij het welletjes. In de raadsvergadering van De Rijp op 2 december 1831 werd gedelibereerd over zijn vervanging. Dirk was toen 44 jaarHij was koopman en notaris in De Rilt). Tan Boon ir. was een zwager van hem. Voor de raauocx.uppen die met onbepaald verlof waren gestuurd, werd voor de goede orde af en toe een grote inspectie georganiseerd.Ze moesten zich dan in groot tenue melden in Hoorn of Den Helder. Hierdoor bleef het contact bewaard en de schutters begrepen dat ze beschikbaar moesten blijven. Korporaal Pieter Schaap, met onbepaald verlof weer aan het werk als bakkersknecht in De Rijp, vond dat maar onzin. De oproep voor inspectie legde hij naast zich neer. Hij had wel wat anders te doen. Toen hij een maand later weer mankeerde, werd hij als deserteur beschouwd. De burgemeester ontving het verzoek hem te doen opsporen, bij ontdekking te laten arresteren en naar zijn corps op te zenden. Voor alle duidelijkheid werd een signalement bijgevoegd:

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1994 | | pagina 10