DE WIEDIJKEN KWAMEN ALS HANNEKEMAAIERS rale atlas "Graft/De i 29 bij 40 n De Rijp als lan- 3, die men :els" gaf. met van im bei*oep de soort enz ;rste vol- id goed in ;t in het ran belang ingrijpende (wamen als atie en de etailleerd ie van ei- le geinte- 3maar in iten raties zijn de atlas D-tien van ten eigen gen en de geeft een Lke onder- gedetail- ond 1830. van unieke waarde. Voor de beschrijving van de "Kerstprent 1993" in deze Chro- nyke is gebruik gemaakt van het atlasdeel "Uitgeest" (met Markenbinnen)dat al eerder is verschenen. Het kaartje op pagina 96 is er aan ontleend. Voor het atlasdeel Graft/de Rijp kan men inschrijven a 37,50 bij Stichting Kadastrale Atlas Noord-Holland 1832, p/a Kleine Houtweg 18, 2012 CH Haarlem. Na verschijnen van het boek krijgt U bericht waar het is af te halen en hoe het geld kan worden overgemaakt. Voorintekenen wordt aanbevolen vanwege de beperkte oplage.Na verschijnen zal de atlas 45 kosten. In de vorige "Chronyke" (blz. 82/83) vroeg mevrouw Pauw- Dekker om inlichtingen met betrekking tot de "Wiedijken". In het hierna volgende vertel ik daarover het een en ander. Men was vroeger minder mobiel dan tegenwoordig. Daardoor is het heel verwonderlijk dat een aantal mensen heel uit Duits land kwam om bijvoorbeeld in Grootschermer te gaan werken.Dat was namelijk het geval met de gebroeders Frederik, Hendrik en Jan Wiedijk, die als "hannekemaaiers" in 1783 uit Pruisen naar Grootschermer kwamen. Hannekemaaiers kwamen uit Duitsland om in Holland in de zomer bij de boeren gras te maaien en te helpen bij de hooi oogst. Na de hooibouw gingen ze weer huiswaarts. Zo niet echter Frederik Wiedijk, want hij leerde hier Grietje Schuyt kennen en in december van het zelfde jaar trouwde hij met haar. Hij was toen 30 jaar en bleef in Grootschermer wonen. Uit het huwelijk werd Pieter Wiedijk geboren. Deze trouwde la ter met Neeltje Renses. Ook dat huwelijk werd gezegend met de geboorte van een zoon, die eveneens Pieter werd genoemd. We schrijven dan 1840. Deze Pieter trouwde met Bet je Bruyn uit Noordeinde van Graft. Zij werden in 1867 de vader en moeder van wederom de Pieter Wiedijk die mede-oprichter werd van de S.D.A.P. (Sociaal-Democratische Arbeiders Partij) In jaargang 4 no 3 van "Een Nieuwe Chronyke" gaf Herman Kap- tein een boeiende beschrijving van deze Pieter.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1993 | | pagina 23