72 ste "de kleedingstukken te doen uitleveren om te vermijden dat de schutters ongekleed zouden uitmarcheren"aldus de militiecommissaris. Als le luitenant werd aangewezen Jan Kieft Jr. (de bekende portretschilder). Verder werd als officier voorgedragen de heer Adriaan Walpot, die zich kort tevoren als heel- en vroedmeester in De Rijp had gevestigd en die schutterij-erva ring had opgedaan in Dordrecht. Van hogerhand gaf men Walpot liever de functie van officier van gezondheid. Mobilisatie Intussen had men in Belgie niet stil gezeten. Het voorlopig bewind riep een congres bijeen, dat op 23 november 1830 de onafhankelijkheid van het land proclameerde en Leopold van Saksen-Coburg als koning koos. Al spoedig werd door de meeste mogendheden de zelfstandig heid van Belgie erkend. Koning Willem I wist evenwel niet van toegeven. Op 4 december ontving kapitein Bek de order van luitenant kolonel Hooft, zich "op vrijdag 10 deezer met zijne Manschap pen te Purmerend te bevinden, ten einde zich op dien dag vandaar naar Amsterdam te begeven en vandaar naar Naarden te marcheren, voorzien van uniforme kleeding". Nu was het dus menens; de rustende schutters werden mobiel. Nauwelijks geoefend als ze waren, moesten de diverse plaatse lijke compagnieën worden samengevoegd om in een vestingstad verdere instructie te ontvangen en te wennen aan de mili taire tucht. Het bericht over het aanstaande vertrek hield overal de ge moederen bezig. Enkele betrokkenen in De Rijp besloten de zelfde avond nog zich wat moed in te drinken. De gevolgen daarvan bleven niet uit. Een verbolgen burgemeester K. de Wit deed de volgende dag uitgebreid verslag aan de officier van justitie te Alkmaar: "In de afgelopen nacht hebben twee leden van de burgerwacht alhier ontmoet een zeker Jan Wardenaar, inwoner dezer gemeente, vrijwilliger en korporaal bij de schutterij, gewapend met een sabel en nog 2 a 3 schutters, van geweren voorzien. De personen, alle min of meer beschonken, door gemelde wacht eerst aangemaand en daarna gelast zijnde zich in stilte naar huis te begeven, heeft dezelve Jan Wardenaar daaraan niet willen gehoorzamen. De wachts hebben toen pogingen aangewend om hem mede naar de Hoofdwacht te voeren en den sabel die hij in de hand hield, te ontweldigen, doch daarin

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1993 | | pagina 6