pstand t' gevon- ener Con- land als Op de 6e de Noor- L van ko- van vre- ische zij- geregeld d aan een bruikelijk nood het ot stand geregeld e een pe- geval in 1 op elke benoemde commissie 1de. Door ijgesteld tsdrager denten of met per- aats. Ge- ogenaamde x slechts rust en brand of sistentie an De Rijp s 6e Com- ndse rus- De krijgsraad van de compagnie zorgde voor de organisatie en adviseerde zonodig het gemeentebestuur. In 1822 waren enkele leden van deze raad aan ontslag toe. Uit de voorgedragen kandidaten koos de gemeenteraad korporaal Klaas Pauw Az., de schutter Heertje de Wit en luitenant Isaac Pit. Het proces verbaal werd ondertekend door de president KI. de Wit en de raadsleden Wijnand Boon, Lourens Slagter, Hendrik Poppen, Al- dert de Wit, Bouke Dubbeld en Jan Kremer. De nog zittende leden van de krijgsraad waren kapitein Dirk Bek, sergeant Fokke Bosman en de sergeant-majoor R.Groot als secretaris. De bataljonscommandant zetelde in Hoorn. Daar was ook het magazijnwaar uitrustingstukken werden bewaard en onderhou den. De majoor berichtte in 1827 aan kapitein Bek:"De Rijp telt 1859 zielen, dus ge-hebt 37 hoofden te leveren". Het is duidelijk dat de rustende schutterijen eigenlijk niet veel voorstelden, maar de wet liet toe dat in geval van nood de koning deze korpsen mobiel kon verklaren. In dat geval maakten ze deel uit van 's Rijks gewapende macht. In 1830 was dat zover De Belgische revolutie De vereniging van Nederland, Belgie en Luxemburg, die in 1815 tot stand was gekomen, bleek in de praktijk een bron van moeilijkheden en ongenoegen. Uiteenlopende belangen èn de verschillen in taal en godsdienst maakten het samengaan haast onmogelijk. Koning Willem onderschatte het verzet van de Belgen en trad niet altijd even taktisch op. In 1830 barstte de bom. In Brussel begon de opstand. Noord nederlandse troepen slaagden er niet in de orde te herstel len. Zij trokken zich terug op de Antwerpse Citadel. De ko ning riep nu het noorden te wapen, waarbij ook de schutters werden gemobiliseerd. Begin oktober maakte burgemeester De Wit de proclamatie van de koning bekend, waarbij een oproep tot vrijwillige dienstne ming Kapitein Bek zorgde voor een nominatieve opgave van de be schikbare manschappen en deed melding van de aanwezige wa penrusting: 39 geweren, 39 bajonetten, 39 patroontassen en 9 sabels. Een provinciale circulaire spoorde de gemeentebe sturen ten ernstigste aan alles voor te bereiden tot de marsvaardigheid van de schutters. Ze moesten zijn gekleed in "Rok, Pantalon, Slopkousen, Stropdas, Chacot met rode Pompon en rode Wingsen, de officieren en onderoffi-Cieren met hunne distinctieve Teekenen". Er werd op aangedrongenten spoedig-

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1993 | | pagina 5