De Rijper Schutterij en de Belgische opstand 70 (1830-1839) Nadat Napoleon Bonaparte detinitiel zijn Waterloo ha'1 gevon den, werd door de zegevierende mogenheden op het Wener Con gres besloten tot het vormen van een Groot-Nederland als barrière tegen eventuele Franse expansieneigingen. Op de 6e maart 1815 proclameerde Willem I de vereniging van de Noor delijke en Zuidelijke Nederlanden en nam hij de titel van ko ning aan. Het schip van staat leek af te stevenen op een tijd van vre de, welvaart en vooruitgang. Naar bezwaren van Belgische zij de werd niet geluisterd. Schutterij wettelijk geregeld In het kersverse koninkrijk werd de behoefte gevoeld aan een soort burgerwacht om, zoals dat in eerdere tijden gebruikelijk was, rust en orde te kunnen bewaren en in tijd van nood het land te helpen verdedigen. De eerste Wet op de Schutterijen kwam al in 1815 tot stand, waarna in 1827 diverse zaken nog eens nader werden geregeld. De wet sprak uitdrukkelijk van dienstplicht gedurende een pe riode van zeven jaar. Wie 35 jaar werd, kwam in elk geval in aanmerking voor ontslag. De sterkte bedroeg 2 man op elke 100 inwoners in elke gemeente. Het gemeentebestuur benoemde da officieren en de krijgsraad en zorgde voor een commissie c e aanvragen voor verlof en vrijstelling beoordeelde. Door loting werd uitgemaakt wie zonder meer waren vrijgesteld. Voorts kon men worden vrijgesteld als geestelijk ambtsdrager, om economische redenen, wegens bepaalde antecedenten of eventuele lichaamsgebreken. Bij verhuizing van een schutter werd een certificaat met per soonlijke gegevens verzonden naar de nieuwe woonplaats. Ge meenten met meer dan 2500 inwoners hadden een zogenaamde "dienstdoende schutterij". Kleinere gemeenten kenden slechts een "rustende schutterij". De laatste had als taak rust en orde te handhaven, bijvoorbeeld als nachtwacht, bij brand of andere noodgevallen of bij eventuele onlusten ter assistentie van de politie. De schutters van De Rijp Bij de oprichting in 1816 werd de Rijper schutterij als 6e Com pagnie ingedeeld bij het 4e Bataljon der Noordhollandse rus tende schutterij.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1993 | | pagina 4