90 DE NAJAARSLEZING de lijndienst Alkmaar-Zaandam-Amsterdam. Daarbij kwam 31 maart 1869 de concessie bij voor de zijlijn via Spijkerboor. Dat was de lijn De Rijp-Amsterdam via Spijkerboor. Op 24 januari 1872 verleenden Gedeputeerde Staten vergunning voor het uitvoeren van die lijndienst met de nieuwe boot "Alkmaar Packet No 4". Dit was blijkbaar een snelle boot. Dat gaf de waterschapsbe sturen van Beemster en van Wormer, Jisp en Neck aanleiding tot het indienen van klachten wegens te snel varen, waardoor vooral bij hoog water gevaar van afslag van de oevers bestond GS drukten daarom de concessiehouder op het hart, boven de reeds gemaakte afspraken zoveel mogelijk het midden van de vaarwateren te houden. Bovendien moesten, als Schermer boezem hoger stond dan 0,10 m -AP, de veroorloofde snelheden tot 3/4 verminderd worden. (Archief Starnmeer en Kamerhop nr.370-372). Die vaarsnelheid was in 1866 zodanig vastgesteld, dat de af stand tussen de kerk van Knollendam en de Wipbrug te Spijker boor (3800 el) in 30 minuten werd afgelegd en de afstand tussen de draaibrug te Spijkerboor en het Zuidoosteinde van De Rijp, lang 2850 el, in 22 minuten. Op 19 augustus 1866 was een proefvaart gemaakt, met aan boord "de ingenieur van de waterstaat M.Conrad" en de haven meester van het kanaal J.Bijl. Daarbij werd de vaarsnelheid vastgesteld, waarna op 12 september nogmaals een proefvaart van Wormerveer naar De Rijp werd gemaakt, waarvoor dijkgraaf Klaas Brandjes van Starnmeer en Kamerhop met zijn college was uitgenodigd en tijdens welke de havenmeester toezag op de snelheid De dienst De Rijp-Amsterdam via Spijkerboor en Knollendam werd gevaren op maandag, woensdag en vrijdag; vertrek van De Rijp 07.00 uur; vertrek van Amsterdam 17.00 uur, 's winters 17.15 uur en voorts 's zomers op zondag "op van te voren be kend gemaakte vertrekuren". (Archief Starnmeer en Kamerhop nr.373) Cor Booy Op woensdag 17 november a.s. zal de heer Herman Kaptein, au teur van het boek "Het Schermereiland", voor onze vereniging een inleiding houden over de geschiedenis van...het Scher mereiland. De bijeenkomst waarin dat zal gebeuren, wordt zo als gebruikelijk gehouden in Het Rijper Huis, aanvang 20.00 uur

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1993 | | pagina 24