89 eloofde ik omstreeks Leo M.de staat af- ;h met een richten, stoomboot Westgraft- it de lust de hoogte dergelijke maar, Gem. gelijke be- ichtte. en zelfde ir Alkmaar 1 vaartuig last van ïen werpen bescheiden elasten op dan zeer t winter- Grafter of mede- t het met evens van register- is werk- dewerking eerstko- verplichten. In elk geval verzoek ik U beleefd mij dit schrij ven niet euvel te willen duiden". Deplek waar de knapen van West-Graftdijk argeloze schippers bekogelden, nl. bij de smid Eckhard, was er een van strate gische betekenis. Daar vlak naast, voor het café "Vislust", bevond zich namelijk de aanlegsteiger voor de stoomboten. Legde een passerende boot er niet aan, dan hadden de stenen gooiers er een vooruitgeschoven positie. Bij Oost-Graf tdijk zal het niet anders zijn geweest. Ook daar was een aanleg steiger die enigszins in het kanaal uitstak. West-Graf tdijk heeft trouwens - net als Grootschermer, zie pag.55 - een eigen beurtvaartondernemer gehad. Dat was Dirk Vorst, die per 30 januari 1917 aankondigde dat hij met zijn schip "De Hoop" de dienst Purmerend-Alkmaar ging varen, met plaats voor 18 passagiers en 20 koeien.(GA Graft 1272). Vooral op de marktdagen - dinsdags naar Purmerend, zater dags naar Alkmaar - was er drukke stoomvaart op het kanaal langs de Graftdijken. De firma C.Govers en Co. te Alkmaar voer omstreeks 1880 met de "Wilhelmina-Catharina" dinsdags, vrijdags en zaterdags.De boot had een vervoerscapaciteit van 250 passagiers. De stoomboot "Krommenie" van de firma Oly en De Jager, on dernemer H.Reyne te Krommenie, voer gewoonlijk de dienst Krommenie-Amsterdam, maar op dinsdag werd het Krommenie- Purmerend, via Nauernasche vaart, Marker- en Woudervaart en Groot Noordhollandsch Kanaal en 's zaterdags via de zelfde wateren Krommenie-AlkmaarDeze Krommenieer boot hel 100 zitplaatsen Amsterdam—Nieuwed i ep Een geregelde stoombootdienst was die van de gebroeders Zur Muhlen te Amsterdam. Zij voeren op Nieuwediep met schepen voor 300, 325 en 350 passagiers. Vertrek 's morgens 10 uur uit Amsterdam, aankomst 4.20 uur te Nieuwediep en vertrek 8.30 van Nieuwediep, aankomst 2.30 te Amsterdam. Ook deze firma had een speciale dinsdagdienst Alkmaar-Purmerend met een capaciteit van 250 passagiers, en aanlegplaatsen te Akersloot, West-Graf tdijk, Oost-Graf tdijkSpijkerboor. Deze boot ging 04.30 uit Alkmaar en kwam 06.00 uur aan in Purmer end De firma E.Bosman te Alkmaar, die de "Alkmaar Packet" ex ploiteerde, had al sinds 6 september 1845 concessie voor

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1993 | | pagina 23