]e /ansjïfo /k€€ mm 84 Toen ik jaren geleden het mooie plaatsje De Rijp bezocht, re gende het terwijl tevens de zon scheen. "Kermis in de hel", riep mijn moeder. Door het weer en door onze belangstelling was het brengen van een bezoek aan het museum "In het Houten Huis" dan ook onvermijdelijk. Ik was toen nog niet zo'n ker misliefhebber als nu, maar toch voldoende geïnteresseerd om een ansichtkaart te kopen van een unieke attractie. Deze attractie bevindt zich in de collectie van het Rijper museum. Het betreft er een van een zeldzame categorie, name lijk het kijkwerk. Deze zeer oude vorm van kermisvermaak beleefde tot de tweede wereldoorlog goede tijden, doch daarna verdween zij gaandeweg van de kermis. Tot de kijkwerken be hoorden de dikke dame, het vlooientheater, robot Volta en de bokstent. De Rijper attractie daarentegen is een ty pisch (Noord-)Hollandse zeldzaamheid: het is de langste koe van Europa. "Een koe met een buitengewoon lange kop, een lange nek, kor te poten maar een lang lichaam. De koe is in een zeer klein boerderijtje, ergens in Noord-Holland geboren. Rond 1820 kwam zij ter wereld, geboren uit normale ouders. Het kalf bleek misvormd. Zwaar misvormd. Bijzonder is dat zij voldoende spie ren bezit om haar hoofd rechtop te houden. Nog nooit is een dergelijke koe gezien. Nooit zal een dergelijke zeldzaamheid verder vertoond worden. Wij presenteren U: de langste koe van Europa. Slechts enkele dagen in De Rijp". Zo kan ik u de ab normaliteit het beste omschrijven. Waarschijnlijk bent u nu nieuwsgierig geworden naar de bijzon dere koe. Als u in 1820 een Noordhollandse boer was geweest, zou u helemaal geïnteresseerd zijn geweest in het schouwspel. Het sluit helemaal aan op de belangstelling van het kermis- publiek in de Noordhollandse dorpen. U was misschien nog een keer op en neer gelopen langs de wat schamel uitziende tent, maar ongetwijfeld had ook u een entreebewijs gekocht. Hoffe lijk wordt het vaalrode fluwelen gordijn voor u opengehouden. U stapt naar binnen. Daar bevindt zich een schaars verlich te ruimte. In het midden een podium, omgeven met een zwart doek. In het doek een gat. Het blijkt een kijkgat te zijn. U kijkt erdoor enaanschouwt het wonder met eigen ogen! Tegelijkertijd realiseert u zich dat u niets anders hebt ge-

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1993 | | pagina 18