82 SNEEUWKLOKJES EN WIEDIJKEN Het gedichtje "Februariklokje" van Janny Kostelijk-Bom, in het februari-nummer (pag 11) van de Chronyke_ bracht mij het volgende in herinnering. Nu zegt men "sneeuwklokjes", maar toen ik jong was noemde men ze inderdaad "februariklokjes"Wij hadden bij ons huis op het Zuid altijd een flink "bleekveld" en ook een mooie ronde bloementuin. Het bleekveld heette zo omdat men daarop de was te bleken legde, bij mooi weer. Wij hadden acht regeltjes "februariklokjes". Van de kamer uit een mooi gezicht, als ze bloeiden. Later in het voorjaar kwamen dan bollenkooplui uit Akersloot, om februariklokjes te kopen. Meestal werden de bolletjes om de vier jaar opge kocht. Mijn vader ontving voor vier regeltjes 25. Dat was in die tijd veel geld. Vader ging er mee naar Cees van Petten, op het Zuid, om ech te verf, want dan moest het huis opnieuw geschilderd worden, voor Pinksteren. Die verf rook zo lekker en vader zei dan:"Nu hebben we er twee keer mooi van. Eerst de bloemetjes en nu weer een geschilderd huis". De vier regeltjes sneeuwklokjes die we overhielden, werden uitgedund, zodat ook die dikke bolletjes konden krijgen, voor een volgende verkoop. Nu heb ik ook nog een vraag, aan de lezers van de "Chronyke" Mijn grootmoeder van vader's kant was een Antje Wiedijk, doch ter van Frederik Wiedijk en Geertje van Til, watermolenaar in de Schermer. Antje Wiedijk werd geboren 2 september 1849. Zij had vier broers: Kees, Klaas,Piet en Gerrit Wiedijk, benevens een zuster Geertje en twee halfzusters, Pietertje en Bet je Wiedijk. Nu heb ik al eens gehoord dat de naam Wiedijk afkomstig is uit Duitsland en oorspronkelijk werd geschreven met een c in plaats van een k. Volgens zeggen waren het drie broers die uit Duitsland kwamen, van wie één "zwarte Klaas" werd genoemd Frederik Wiedijk is gestorven na 1873 en Geertje van Til vóór 1873. Zelf ben ik wel met mijn grootmoeder Antje en met mijn vader, toen ik een jaar of zes was, dus in 1916, op be zoek geweest bij grootmoeders broer Kees, die in de molen woonde. Ik meen dat die molen er nog staat, in de buurt van Schermerhorn Kees Wiedijk is gestorven 4 augustus 1917, 76 jaar oud. Naar

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1993 | | pagina 16